Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Tretí trimester

V posledných mesiacoch sa maternica natoľko zväčšila, že sa cítite veľmi nepohodlne a nemotorne. Vaše telo sa pomaly pripravuje na samotný pôrod. Plod nadobúda svoju pôrodnú hmotnosť. Vaša túžba na sex môže v tomto období klesnúť. Cítite sa unavene a čoraz viac máte problémy so spánkom. Takisto môže klesnúť chuť k jedlu.

Vývoj plodu

V 7. mesiaci plod meria 35cm a váži zhruba 1200g. Stále priberá na váhe, aby sa priblížil svojej pôrodnej hmotnosti, čo je približne 3kg a viac. Jeho srdiečko sa líši od srdca novorodenca, pretože hlavné okysličovanie krvi až do pôrodu zabezpečuje placenta. V tomto období je dokončený aj vývoj pľúc. V pľúcnych tkanivách sa vytvára dôležitá látka – surfaktant, ktorá umožní po pôrode správne rozvinutie pľúc. Dýchacie pohyby sú čoraz pravidelnejšie. Vyvíjajú sa mu základy nervov, ktoré umožňujú činnosť svalov a sú určené aj na prenos bolesti. Plod vníma zvuky, na ktoré reaguje. Jeho zreničky rozlišujú tmu a svetlo. Otvára a zatvára oči.

V 8. mesiaci dosiahne dĺžku 40cm a váži zhruba 1800g. V tomto období už väčšinou zaujme svoju pôrodnú polohu a to hlavičkou smerujúcou dolu tvárou otočenou väčšinou ku chrbtici matky s chrbátikom buď na pravej alebo ľavej strane. Nôžky a rúčky má pokrčené a má ich pred sebou skrížené. V tejto polohe zaberá najmenší možný priestor v maternici asi len okolo 25cm. Kosti plodu tvrdnú a z vášho tela v tomto období čerpá veľké množstvo vápnika, preto sa kladie veľký dôraz na jeho dostatočný prísun v podobe vyváženej stravy. Lebka plodu ešte nie je úplne pevná. Dva hlavné lebečné lupienky (fontanely), väzivové plôšky medzi lebečnými kosťami, svoj proces ukončujú až okolo 18. mesiaca po narodení. Tento fakt zohráva veľmi dôležitú úlohu pri pôrode.

Zmeny materského organizmu

V tomto poslednom trimestri sa môžeme cítiť vyčerpane a dosť unavene. Máte časté nutkanie na močenie, lebo zväčšujúca sa maternica veľmi tlačí na močový mechúr, čo vyvoláva tieto pocity. Máte väčšiu potrebu spánku a odpočinku. Veľmi rýchlo sa zadýchate, alebo sa objavuje pocit, že sa vám nedá poriadne nadýchnuť. Je to spôsobené tým, že maternica dosiahla spodnú časť vašej bránice. Tento pocit ustúpi zhruba 1 až 2 týždne pred pôrodom, kedy plod zostúpi nižšie do panvy. Vaše orgány pracujú „naplno“ a objavujú sa problémy s trávením, hlavne ak zjete veľké porcie jedla. Vaša panva sa pomaly začína rozširovať, aby uľahčila pôrod plodu, čo môžete pociťovať bolestivo.

V 9. mesiaci sa môžu objaviť slabé kontrakcie. Trvajú asi 30s až 2 min. a rýchlo doznejú. Nie sú dôvodom k panike. Je to úplne normálny jav v tomto období. Odborne sa zvyknú označovať ako Braxtonove – Hicksove kontrakcie alebo aj falošné kontrakcie. Ich frekvencia a intenzita sa často zvyšuje niekoľko dní pred nástupom skutočných pôrodných kontrakcií. Pôrod môže nastať medzi 37. až 42. t. t. Prsníky sa plne pripravujú na svoju nastávajúcu funkciu a to dojčenie. Môže sa v poslednom mesiaci objaviť žltkastá tekutina (kolostrum), ktorú prsníky vylučujú ešte asi 5 dní po pôrode a až potom sa mení na mlieko.

%d bloggers like this: