Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Prvý trimester

Prvý trimester je pre vývin budúceho dieťaťa najdôležitejší. Celé toto obdobie trvá 12. týždňa od dátumu poslednej menštruácie (PM). Taktiež sa dá povedať, že začína samotným oplodnením vajíčka spermiou a končí obdobím, kedy zárodok (embryo) sa mení na plod (fetus). Počas tohto obdobia je embryo najnáchylnejšie na vznik porúch pod vplyvom najrôznejších nebezpečenstiev, akými sú napríklad baktérie, vírusy, nezdravé prostredie, nedostatočná výživa samotnej matky, alkohol, fajčenie a iné škodliviny. Všetko toto môže spôsobiť určitú chybu v samotnom vývine zárodku a zanechať trvalé následky v podobe vývojových odchýlok, zlého mentálneho vývoja alebo rôzne defekty na telíčku.

Vývoj embrya

Samotný vývin začína splynutím vajíčka so spermiou. Vzniká zygota (oplodnené vajíčko), ktoré zahajuje prvé delenie zhruba po 12. až 36. hodinách od oplodnenia. Potom sa vajíčko v pravidelných hodinových intervaloch delí a zároveň putuje vajíčkovodom do maternice. Asi tak za 4 dni deliace sa vajíčko prichádza k rohom maternice. Sliznica maternice (endometrium) sa za ten čas stačila dostatočne pripraviť na vajíčko a je schopná ho prijať. Vajíčko sa v maternici uhniezdi (niduje). K nidácii dochádza najčastejšie v hornej časti zadnej steny maternice. Celý zárodok má priemer asi 1 mm. V tomto období dochádza k výraznej zmene a to takej, že zhluk buniek deliaceho sa vajíčka sa rozdelí na dve bunkové vrstvy. Z jednej vzniká vyživovací orgán (placenta embrya, neskôr plodu) a z druhej sa vyvíja samotné embryo (neskôr plod).

Vývoj placenty je dokončený do 12. týždňa od oplodnenia a poskytuje všetky potrebné živiny pre plod až do konca tehotenstva. Placenta je s plodom spojená pupočníkom, kadiaľ prúdia všetky živiny, kyslík a potrebné látky od tela matky smerom k plodu a opačným smerom zase odpadové látky, kysličník uhličitý a splodiny metabolizmu. Plod sa nachádza v tekutej blane, ktorá sa nazýva plodový vak a ten je naplnený plodovou vodou. Plodová voda plní hlavne ochrannú funkciu pre plod, ktorý sa sám podieľa nemalou mierou na jej tvorbe tým, že ju prehĺta a následne vylúči v podobe moču. Pre zaujímavosť je to od 12. týždňa asi 40 ml. denne. Zároveň plodová voda uľahčuje pohyb plodu vo vnútri maternice.

V tejto fázy vývinu embryo veľmi rýchlo rastie. Ku koncu 1. mesiaca má sformovanú hlavu a trup. Postupne sa vyvíjajú základy väčšiny orgánov a zhruba okolo 23. až 25. dňa mu už začína biť srdce. Sú taktiež položené základy centrálnej nervovej sústavy (mozog a miecha), vzniká zároveň sluchový aparát, vylučovací systém (ľadviny a močovod) a vzniká veľká časť pohlavných orgánov. Na konci 2. mesiaca sa vyvíjajú prsty na rukách a na nohách. Posledný mesiac v prvom trimestri je prevratný tým, že embryo sa mení na plod. Koncom tohto mesiaca plod meria asi 10 cm a váži od 20 do 48 gramov. Je už vytvorený skutočný základ kostry. Plod sa už hýbe, ale matka ešte jeho pohyby necíti, lebo sú veľmi slabé. V tomto mesiaci sa dokončuje vývin najdôležitejších orgánov a postupne sa začínajú uplatňovať ich funkcie.

Zmeny materského organizmu

Asi prvým výrazným znakom začínajúceho sa tehotenstva je, že vám vynechala menštruácia. V čase jej obvyklého nástupu môžete v prvých mesiacoch trochu „ špiniť“ (slabo krvácať) pritom ste už tehotná. Je to normálne. Často sa začína objavovať únava a ospalosť. Je dôležité, aby ste sa začali šetriť a veľa odpočívali. Ráno po prebudení sa môže objavovať nevoľnosť dokonca samotné zvracanie. Zvyšuje sa tvorba slín, môžu nastať poruchy trávenia, objavuje sa časté močenie a plynatosť. Takisto môžete postrehnúť zmeny v chuti na jedlo v zmysle zvýšenia apetítu alebo aj jeho zníženia. Každá žena je iná a to, že sa niektoré zmeny u vás neobjavili ešte neznamená, že to značí niečo zlé alebo atypické. Zmeny pocítite aj na veľkosti prsníkov, ktoré začínajú byť citlivejšie. Stmavnú vám dvorce bradaviek (okolie bradaviek). Tieto zmeny sú podmienené zvýšením hladím estrogénov a progesterónu, ktoré pripravujú prsníky na samotné dojčenie po pôrode. Vývinom plodu sa vám začne zväčšovať maternica. Zaznamenáte prírastok na váhe (1 až 2 kg) a šaty vám začnú byť úzke na páse.

Prvý trimester je pre vývin dieťatka najdôležitejší, preto by ste nemali užívať žiadne škodlivé látky ako je alkohol, fajčenie, lieky bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom a mali by ste dbať na vyvážený prísun zdravej stravy. Vyhýbajte sa rôznym škodlivinám akými sú pesticídy, olovnaté látky alebo röntgenové žiarenie.

%d blogerom sa páči toto: