Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Druhý trimester

Druhý trimester začína premenou embrya na plod okolo 12. týždňa. Pre mnohé ženy sa toto obdobie stáva najprirodzenejším a najľahším. Bruško ešte nie je také veľké, že by vám obmedzovalo pohyb a väčšina zdravotných problémov z prvého trimestra pominie. Vracia sa vám energia pocit šťastia. Začínate si tehotenstvo užívať v pravom slova zmysle. Objavujú sa prvé pohyby dieťatka (u prvorodičiek je to 20 t.t., u viac rodičiek je to 18 t.t). Začínate nosiť tehotenské šaty. Toto obdobie je vhodné na cestovanie a dovolenky.

Vývin plodu

V tomto období plod výrazne rastie a dozrievajú mu vnútorné orgány, ktoré nadobúdajú konečnú podobu a stávajú sa fyzicky funkčnými. V 16. týždni je už dokončený vývin pohlavných orgánov a ak je plod pekne otočený, tak sú pekne viditeľné na ultrazvuku. V tomto štádiu má už plod fázy bdenia a spánku. Prehĺta plodovú vodu a následne ju v podobe moču vylúči späť. V maternici má ešte dostatok miesta a pomerne dosť sa pohybuje. Vykonáva 20 až 60 pohybov za pol hodinu. Ich množstvo sa samozrejme v priebehu dňa mení. Začína sa vyvíjať hmat a hmatové receptory na koži a sú už na svojom mieste. Začína reagovať na zvuky a svoju funkciu nadobúdajú aj chuťové receptory. V tomto štádiu vývinu je už položený základ trvalých zubov. Okolo 5. mesiaca sa objavujú prvé vlásky a na prstoch začínajú rásť nechty. Ku koncu 6. mesiaca plod môže vážiť od 600g do 1kg a merať cca 30cm. Začína sa u plodu objavovať rytmické dýchanie, ale treba poznamenať, že pľúca ešte z ďaleka nedokončili svoj vývin a život dieťatka mimo maternice, by si vyžadovalo vysoko špecializovanú zdravotnú starostlivosť. Začína sa objavovať sací reflex, často si cmúľa palček a môže sa mu aj čkať.

Zmeny materského organizmu

Toto obdobie je z celého tehotenstva pre vás najpohodlnejším a najkrajším. Mnoho ťažkostí, ktoré sprevádzali začiatok gravidity pominuli, alebo sú na ústupe. Začína sa vám výrazne zväčšovať bruško. Optimálny hmotnostný prírastok v tomto štádiu tehotenstva je okolo 0,5 kg na týždeň. Je to len orientačný údaj, ktorý udáva literatúra. Nezabúdajte na to, že každá žena je iná a individuálna. Zväčšovanie maternice sa sebou ťahá aj podporný aparát (ligamenty) a to často u vás vyvolá pocit ťahania v pod brušku. Zároveň maternica vytláča vnútorné orgány, a preto v tomto období sa môže objaviť pálenie záhy, ťažkosti s trávením, plynatosť a zápcha. Zvýšené hladiny hormónov stále vplývajú na rast prsníkov. Tieto hormóny majú aj vplyv na vznik tmavej čiary smerujúcej od pupka po sinfízu, ktorú odborne nazývame linea fusca.

U mnohých z vás sa kvalita vlasov výrazne zlepší spolu s kvalitou pleti. Vaša chrbtica sa prispôsobuje zvyšujúcej sa váhe bruška, a tým sa jej prirodzené ohnutie zvýrazňuje. Tehotenské hormóny spôsobujú uvoľňovanie väzivového aparátu, čo môžete pociťovať bolestivo v krížovej oblasti chrbtice. Je vhodné, aby ste si dopriali dostatok odpočinku a spánku, nie len počas noci ale aj cez deň. Vhodné pre váš organizmus je aj cvičenie pre tehotné, ktoré vám pomôže nie len po fyzickej stránke, ale aj psychickej stránke. Ku koncu druhého trimestra sa už môžu objavovať problémy so spánkom. Odporúčané polohy sú hlavne na boku. Pri väčšej námahe sa môžete začať zadýchavať, je to preto, lebo maternica tlačí na bránicu, ktorá napomáha samotnému dýchaniu. Dbajte na dostatok vyváženej stravy a tekutín.

  • Prvý trimester
  • Druhý trimester
  • Tretí trimester
  •  

    %d bloggers like this: