Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Problémy

Veľa žien počas tehotenstva zažíva množstvo nepríjemných problémom. Niektoré problémy sú nepríjemné, ale ich dôsledky sa dajú zmierniť. Ženy počas tehotenstva môžu trápiť nevoľnosti, nadmerná tvorba slín, pálenie záhy, nadúvanie, zápcha, kŕčové žily, opuchnuté končatiny, zadržovanie vody v tele, hemoroidy, bolesti chrbta, bolesti v oblasti panvy. Často trpia dýchavičnosťou, závratmi, mdlobami a dokonca sa môže objaviť inkontinencia. Nezúfajte, nie je to až také hrozné, aj v týchto prípadoch sa dá účinne pomôcť.

Nevoľnosti počas tehotenstva

Nevoľnosti môžu tehotnú ženu zastihnúť nielen ráno ale ja počas dňa. Zvládnuť nevoľnosť sa dá prijímaním menších porcií jedla. Neprejedajte sa! Treba ale dbať aj na to, aby ste nemali prázdny žalúdok. Dobrá rada: pri pocite nevoľnosti sa v sede predkloňte a hlavu dajte medzi kolená.

Nadmerná tvorba slín počas tehotenstva

Žena počas tehotenstva môže pociťovať zvýšenú tvorbu slín. Následky sa dajú zmierniť vyplachovaním úst mätovými prípravkami, treba jesť veľa ovocia a zdržať sa konzumácie potravín z veľkým obsahom škrobu.

Pálenie záhy počas tehotenstva

Pálenie záhy je veľmi nepríjemné a vyskytuje sa hlavne v neskoršom období tehotenstva. Predchádzať páleniu záhy sa dá konzumáciou menších dávok jedla, vyhýbajte sa korenistým jedlám, tučným a mastným jedlám a nejedzte hlavne pred spaním.

Nadúvanie počas tehotenstva a zápcha

Počas tehotenstva ženy často trpia na nadúvanie a zápchy je to spôsobené tým, že počas tehotenstva sa znižuje činnosť čriev. Pomôcť proti nadúvaniu a zápche si môžeme jedením vlákniny, ovocia, celozrnných výrobkov. Jedzte hlavne pomaly, málo a často. Veľa sa hýbte a prijímajte veľa tekutín.

Kŕčové žily v tehotenstve

Kŕčové žily väčšinou tehotné ženy trápia v druhej polovici tehotenstva. Na kŕčové žily je dobré sa vyhýbať dlhému státiu, treba precvičovať nohy, ak je to možné treba nosiť podporné pančuchy.

Zadržiavanie vody a opuchnuté končatiny počas tehotenstva

Zadržiavanie vody v tele počas tehotenstva je bežný jav, ktorý zapríčiňuje následné opúchanie končatín. Zabrániť zadržiavaniu vody môžeme tak, že sa budeme vyhýbať slaným jedlám, nebudeme nosiť tesné oblečenie a budeme oddychovať z nohami na vyvýšenom mieste.

Hemoroidy v tehotenstve

Hemoroidy sa môžu objaviť v poslednom štádiu tehotenstva. Predchádzať hemoroidom môžu tehotné ženy tak, že predchádzajú zápche teda pijú nesladené tekutiny a veľa sa pohybujú. Ďalej, aby sa tehotné ženy vyhli hemoroidom je potrebné, aby spali na boku a posilňovali svaly panvového dna.

Bolesti chrbta a bolesti panvy počas tehotenstva

Počas tehotenstva, ako sa telo pripravuje na pôrod uvoľňujú sa spojenia medzi kĺbmi a ženy začínajú trpieť bolesťami chrbta a bolesťami panvy. Bolesti sa dajú do určitej miery zmierniť nosením zdravotníckej obuvi. Odporúča sa spať na boku, dopriať si kvalitnú masáž a vyhýbať sa noseniu ťažkých vecí. Príjemné sú aj dlhé kúpele. V kritických prípadoch môže pomôcť akupunktúra alebo náplaste proti bolesti, lieky v tomto štádiu tehotenstva – okrem bežných prostriedkov proti bolesti ako Paralén – vám žiadny lekár nepredpíše. Bolesti ustúpia spravidla po pôrode, nie však ihneď, môže to trvať až mesiac. V niektorých prípadoch sa jedná o serióznu komplikáciu, preto treba vždy vyhľadať lekára.

Dýchavičnosť v tehotenstve

Počas tehotenstva sa zvyšuje u ženy aj dychová frekvencia. Pri náhlom zadýchaní si treba sadnúť a oddýchnuť a treba sa čo najviac pohybovať na čerstvom vzduchu.

Závrate počas tehotenstva

Ženy počas tehotenstva môžu trpieť závratmi, preto by mali vstávať pomaly a nerobiť prudké pohyby. Tehotné ženy by sa mali vyhýbať stresovým situáciám a prijímať veľa tekutín, veľa sa pohybovať na čerstvom vzduchu.

Stresová inkontinencia v tehotenstve

U niektorých žien sa počas tehotenstva vyskytujú slabé úniky moču. Aby sa tehotné ženy vyhli týmto problémom mali by posilňovať svaly panvového dna. Ak sa tento problém (inkontinencia) vyskytne, mali by ste ho konzultovať z lekárom, môže sa jednať aj o zápal.

%d blogerom sa páči toto: