Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Nechcené tehotenstvo

Vždy sa môže stať, že ženu tehotenstvo prekvapí ako neplánované. Pre mnoho zo žien resp. párov neznamené neplánované tehotenstvo problém, pre niektoré je to však aj tehotentvo nechcené. Akú má možnosť žena v takomto prípade?

Pokiaľ zistí skutočnosť o nechcenom tehotenstve včas, do 12. týždňa môže podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva (interrupciu).

Ďalšia možnosť je vynostiť dieťa a poskytnúť ho na adopciu. V prípade, ak si matka želá zachovať anonymitu, má niekoľko možností:

Utajený pôrod

Zákonodarca umožňuje žene, ktorá chce tehotenstvo a pôrod z nejakých dôvodov utajiť, podstúpiť tzv. utajený pôrod. Postup pri utajenom pôrode je vysvetlený tu.

Podľa zákona, môže prísť žena s nechceným tehotenstvom do ktorejkoľvek nemocnice na Slovensku s požiadavkou, že chce rodiť v režime utajeného pôrodu. Je to bezpečný spôsob vyriešenia nechceného tehotenstva. A to pre dieťatko i pre matku. Dieťatko sa stáva právne voľné a je určené na adopciu. Aj o dieťa aj o matku je zo zdravotného hľadiska postarané.

Stačí, ak matka vypíše pri prijatí na oddelenie Žiadosť. Údaje sú potom zapečatené a uschované v trezore nemocnice. Matka je na oddelení evidovaná len pod číslom.

Pre uľahčenie ponúkame ženám v krízovej situácii pomoc: Žiadosť o utajený pôrod

Hniezdo záchrany

V prípade, ak žena porodí dieťa a má závažné osobné dôvody utajiť to, môže dieťa beztrestne odovzdať v tzv. hniezde záchrany, kde mu bude okamžite poskytnutá lekárska pomoc. Na stránke nájdete zoznam miest, kde sa hniezda záchrany nachádzajú, ako aj právne zázemie a návod na použitie inkubátora. Táto možnosť je myslená naozaj ako posledné riešenie, oveľa bezpečnejšie je pre ženu i dieťa zvoliť si utajený pôrod.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: