Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Právo

Otázka legálnej úpravy interrupcií rozdeľuje odborníkov a odborníčky v oblasti práva, medicíny, politiky a občianskej spoločnosti ako máloktorá iná oblasť ľudských práv. Ideologické a náboženské prístupy sa pritom často prenášajú aj do zákonných úprav, ktoré sa líšia aj v takých príbuzných právnych systémoch, ako sú systémy štátov Európskej únie. Celkový trend vo svete smeruje k liberalizácii interrupcií a tým k zníženiu zdravotných rizík spojených s nelegálnymi zákrokmi vykonanými v nie bezpečných podmienkach.

Napriek tomu podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie po nelegálnych zákrokoch ešte stále ročne umiera okolo 80 000 žien na celom svete. Súčasne sa však – najmä pod vplyvom niektorých cirkví – objavujú aj opačné trendy, a to najmä v postsocialistických krajinách. Najmarkantnejším prípadom je Poľsko, kde sa krátko po zmene režimu a demokratizácii spoločnosti pod tlakom konzervatívnych síl podarilo zmeniť dovtedy liberálny interrupčný zákon na jeden z najreštriktívnejších v celej Európe. Snahy o podobný trend sa dlhodobo prejavujú aj na Slovensku a podľa „poľského scenára“ vyústili až do podania na Ústavný súd (2001), čím sa otvorila otázka súladu legálneho vykonávania interrupcií s právom na život podľa Ústavy SR.

Na nasledujúcich stránkach poskytujeme stručný prehľad relevantných právnych rozhodnutí v otázke legálneho stavu interrupcií a s tým spätej definície počiatku života podľa medzinárodného systému ľudských práv, ako aj právnych noriem národných štátov v Európe i vo svete. V medzinárodnom práve ani v jurisdikcii Európskeho súdu pre ľudské práva neexistuje podporné stanovisko, ktoré by právne definovalo život od momentu počatia a prisudzovalo plodu práva stavajúce ho nad ľudské práva ženy a jej právo slobodnej voľby.

Stránky boli vytvorené na základe právnej analýzy, ktorú vypracovalo Centrum pre reprodukčné práva v New York City a Právna klinika medzinárodných ženských ľudských práv pri Právnickej fakulte City University v New Yorku, vychádzajúc z jurisprudencie Európskeho systému ľudských práv, ako aj z rozhodnutí a zo zákonov členských štátov, medzinárodných a regionálnych štandardov a jurisprudencie mimoeurópskych národných súdov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: