Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Prevencia

Veľa žien nevie prečo majú absolvovať pravidelné cytologické prehliadky u gynekológa – tzv. Pap testy. Pravidelným cytologické vyšetrenia umožňujú včas zachytiť predrakovinové lézie a prvé príznaky rakoviny krčka maternice vďaka čomu sa dajú jednoducho a často úspešne liečiť. Riziko vzniku rakoviny krčka maternice je päťkrát vyššie u žien, ktoré sa nezúčastňujú pravidelných preventívnych gynekologických prehliadok – skríningu.

Očkovanie

S ľudským papilomavírusom (HPV) sa vo svojom živote stretne osem z desiatich žien. K ich prenosu dochádza pohlavným stykom alebo kontaktom kože v oblasti pohlavných orgánov.

Aj keď s väčšinou zo sto typov HPV infekcií sa vie organizmus vysporiadať, pätnásť z nich je klasifikovaných ako rakovinotvorné (onkogénne). Tie najčastejšie – s označením HPV 16 a 18 – sú príčinou 70 percent prípadov zhubnej rakoviny krčka maternice. Od infikovania až po vznik rakoviny prejde priemerne viac ako 13 rokov.

Už pri prvom pohlavnom styku je 30-percentná pravdepodobnosť infikovania HPV. V puberte pohlavné orgány iba začínajú fázu dospievania.  Maternica sa zväčšuje do dospelej veľkosti, spolu s ňou sa vyvíja aj krčok maternice a začína sa tvoriť cervikálny hlien, ktorý zabezpečuje zdravé prirodzené prostredie v pošve. Dievčatá tak majú nedostatočnú imunitu sliznice, ktorá je dôležitá pri ochrane proti infekcii, a riziko infekcie tak rastie.

Proti infekcii sa dá očkovať. Najideálnejšie vo veku 10 – 15 rokov, keď dievčatá nemajú pohlavný styk a nestretli sa s HPV infekciou. V tomto období telo podľa štúdii vytvorí najvyššie hladiny protilátok. Aj sekundárne rizikové faktory pre vznik krčka maternice – fajčenie, dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, iné sexuálne prenosné choroby – sú v tejto vekovej kategórii dievčat ešte výnimočné a málo pravdepodobné.

Najvhodnejšie je sa obrátiť ohľadne očkovania na detského lekára, ktorý pozná zdravotný stav dievčaťa, vie vylúčiť prípadné kontraindikácie očkovania a ovláda schému povinného a odporúčaného očkovania.

Viac informácii nájdete na www.rakovinakrckamaternice.sk

HPV v číslach
  • 70% prípadov rakoviny krčka maternice spôsobujú HPV typy 16 a 18
  • 80% žien sa počas života infikuje rakovinotvornými HPV vírusmi
  • 100% ochranu pred rakovinou spôsobenou HPV typmi 16 a 18 získate očkovaním

Zdroj: http://primar.sme.sk/c/4833924/najucinnejsou-ochranou-pred-hpv-infekciou-je-ockovanie-dievcat.html#ixzz16u5t9gxH

%d bloggers like this: