Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Ochrana

Hlavné zásady ochrany pred HIV / AIDS

 Bezpečný sex = sex s použitím kondómu = ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami a AIDS. Každý, tak muž ako aj žena, sa môže pri nechránenom pohlavnom styku nakaziť infekciou HIV (vírus spôsobujúci AIDS). Pri prevencii AIDS platí zásada

A – B – C

  AAbstinencia

Najlepšou ochranou je zdržiavanie sa pohlavného styku s novými a neznámymi partnermi.
 

  B Be faithful Buď verný/á

Čím máte menšie množstvo sexuálnych partnerov, tým menšie je Vaše riziko dostať sa do kontaktu s osobou infikovanou HIV. Vernosť vášmu partnerovi – partnerke vám obom može zachrániť zdravie a život.

  C Condom – používaj kondón – Chráň sa
Pravidelným a dôsledným používaním prezervatívu sa chránite nielen pred infekciou HIV a inými sexuálne prenosnými chorobami ale aj pred neželaným tehotenstvom.

Pri správnom používaní kondómu je ako prevencia pred AIDS veľmi spoľahlivý. Na stránke www.unaids.org, čo je spoločna organizácia OSN, Svetovej banky a Svetovej zdravotnickej organizacie sa uvádzajú prieskumy, podľa ktorých je pravdepodobnosť nákazy pri pravidelnom pohlavnom styku s HIV pozitívnou osobou počas dvoch rokov bez použitia kondómu 14,21%, pri použití kondómu takmer nulová. 

Problemy nie su v priepustnosti HIV vírov, ako to zvykne byť často prezentované ideologicky podfarbenými názormi najmä z kruhov katolíckej cirkvi, ale v nesprávnom použití kondómu resp. použití nekvalitného kondómu. Ľudský faktor zapríčiňuje zlyhanie v ca. 3 % prípadov pri skúsených s pravidelným používaním kondómov a až v 12% pri nepravidelnom použivaní kondómov. Je teda v rukách každého páru, ako účinne sa dokáže chránit.

 Používanie prezervatívov

 

 1. Prezervatív nasaďte na stoporený penis. Výtok, ktorý sa na začiatku erekcie často uvoľňuje, môže obsahovať spermie a baktérie pohlavne prenosných chorôb – preto prezervatív nasadzujte pred akýmkoľvek kontaktom medzi penisom a vaginálnou oblasťou.
   
 2. Opatrne odtrhnite jednu stranu balenia tak, aby ste pritom nepoškodili vložený prezervatív. Prezervatív opatrne vyberte. 
   
 3. Vzduch uzavretý v prezervatíve môže spôsobiť jeho prasknutie. Stlačte preto koniec prezervatívu medzi palcom a ukazovákom a nasaďte prezervatív na stoporený penis tak, aby navinutie bolo na vonkajšej strane.
   
 4. Prezervatív jemne odviňte po celej dĺžke penisu, pričom stále pridržiavajte jeho konček. Presvedčte sa, či prezervatív zostáva celý čas nasadený. Ak dôjde k jeho stiahnutiu, je treba pre ďalšie pokračovanie styku použiť nový prezervatív.
   
 5. Penis vytiahnite hneď po vyvrcholení. Prezervatív pritom pevne pridŕžajte pri koreni penisu. Prezervatív stiahnite až po úplnom vytiahnutí penisu. Dajte pozor, aby ani prezervatív, ani penis neprišli do styku s telom partnerky.
   
 6. Použitý prezervatív zabaľte do papierového obrúska a hygienicky ho odstráňte (nesplachujte ho do toalety).

          Prezervatív za žiadných okolností nepoužívajte viac ako 1 krát.

          (Informácie zo stránky http://www.durex.sk)

%d blogerom sa páči toto: