Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Tlačová správa SPR k sexuálnej výchove

Sexuálna výchova nie je Kamasutra

V súvislosti s blížiacim sa referendom sa šíria medzi laickou – a s poľutovaním musíme povedať, že aj odbornou – verejnosťou zavádzajúce informácie ohľadom sexuálnej výchovy. Ako organizácia, ktorá sa téme dlhodobo venuje, chceme týmto upozorniť na  dezinterpretácie a prínosy modernej sexuálnej výchovy pre deti a mládež.

Cieľom sexuálnej výchovy nie je viesť deti k skoršiemu alebo neviazanému sexuálnemu životu, ani vyučovať ich praktickým metódam pohlavného styku. Naopak, správne podaná výchova vedie k zodpovednému prístupu k sexualite a minimalizácii rizika z pohlavných chorôb, sexuálneho zneužívania ako aj predčasného tehotenstva mladistvých.

Je samozrejmé, že forma a obsah kurikúl zodpovedá kultúrnej úrovne krajiny“ napr. Nemecko so svojou „Freie Körper Kultur“ má oveľa otvorenejší prístup k sexualite ako je to u nás. Strašenie touto krajinou však nie je na mieste, naopak. Fakty práve dokazujú efektívnosť prevencie vzdelávaním; kým Slovensko má z krajín EÚ tretiu najvyššiu pôrodnosť dievčat vo veku 15 až 19 rokov (cca. 22 pôrodov na 1000 dievčat vekovej skupiny), a to po Bulharsku a Rumunsku (až 40 pôrodov), oproti tomu stoja krajiny s podstatne nižšou mierou ako sú Rakúsko, Belgicko, Nemecko, Fínsko, Švédsko, Holandsko, Slovinsko a Dánsko, ktoré majú zavedené systémy komplexnej sexuálnej výchovy na školách. Pritom práve tieto krajiny sú v referendovej kampani dávané ako odstrašujúci príklad „sexualizácie detí“, čo je samozrejme účelovo zavádzajúca demagógia.

Spôsob vyučovania sexuálnej výchovy je špecificky prispôsobený nielen krajine, ale aj svetonázorovým preferenciám rodičov detí. Tí majú v SR možnosť zvoliť si pre svoje dieťa cirkevnú, súkromnú alebo verejnú školu a v rámci nich vyučovanie náboženstva alebo etiky. Rodičia majú možnosť a právo už dnes sa informovať a konzultovať obsah vyučovania; to by však nemalo viesť k obmedzovaniu práv dieťaťa na objektívne informácie na súčasnej úrovni poznania. Najnovšie prieskumy ukazujú, že polovica rodičov sa so svojimi deťmi o sexualite nerozpráva a tri štvrtiny rodičov podporujú sexuálnu výchovu v školách.

Odmietame preto účelové strašenie a prekrúcanie účelu a obsahu sexuálnej výchovy a vyzývame odbornú verejnosť k vecnej diskusii založenej na základe dôkazov a nie emócií.

Výbor SPR

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: