Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Európska sieť Medzinárodnej federácie plánovaného rodičovstva vydala tlačovú správu k novej publikácii “Barometer prístupu žien k možnostiam modernej antikoncepcie v 10 krajinách EÚ”

(Brusel, 19. jún) Nová správa odhalila nerovnosti v prístupe žien k možnostiam modernej antikoncepcie v 10 európskych krajinách a volá po koherentných politikách týkajúcich sa sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv.

Nová správa, monitorujúca prístup k antikoncepčným metódam naprieč Európou, bola dnes uvedená v Euópskom parlamente na akcii, ktorej predsedala europoslankyňa Katarína Neveďalová. Správa odhaľuje závažné rozdiely v prístupe k možnostiam výberu antikoncepčných metód v rôznych krajinách.
“Barometer prístupu žien k možnostiam modernej antikoncepcie v 10 krajinách EÚ” bol vytvorený Európskou sieťou Medzinárodnej federácie plánovaného rodičovstva (IPPF EN). Správa, dostupná v odkaze nižšie, poskatuje prehľad politík a úrovne prístupu žien k možnostiam výberu moderných antikoncepčných metód v 10 krajinách EÚ (Bulharsko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Litva, Holandsko, Poľsko, Španielsko a Švédsko). Správa zdôrazňuje veľké rozdiely v analyzovaných národných politikách a nalieha na tvorcov politík, aby zaistili zavedenie súhrnných politických rámcov zaoberajúcich sa sexuálnym a reprodukčným zdravím a právami.

Podľa správy by prioritou malo byť zameranie na neželané tehotenstvá a to najmä prostrednictvom zavedenia konzistentných a súhrnných politík, zvyšovania povedomia u verejnosti, vzdelávania zdravotníckych pracovníkov a pracovníčok a opatrení zaoberajúcich sa sociálnymi nerovnosťami, ktoré ovplyvňujú prístup k možnostiam modernej antikoncepcie.

Správa tiež zdôrazňuje nedostatok povedomia a vzdelania oantikoncepcii, len v polovici skúmaných krajín je zavedená povinná sexuálna výchova. V správe sa nadaľej uvádza nedostatok kvalitných, efektívnych a aktuálnych usmernení týkajúcich sa poskytovania metód antikoncepcie a súvisiaceho poradenstva pre zdravotníckych pracovníkov a pracovníčky.

V správe sa uvádza viacero odporúčaní pre politiky, ktoré by ženám umožnili mať úžitok z moderných antikoncepčných metód a kvalitných služieb sexuálnej a reprodukčnej zdravotníckej starostlivosti a poradenstva. Napríklad:

– Vytvorenie cielených a súhrnných politických rámcov, zaoberajúcich sa sexuálnym a reprodukčným zdravím a právami, v úzkej spolupráci s kľúčovými osobami a vedeckou obcou.
– Zvýšenie všeobecného povedomia o antikoncepčných metódach prostredníctvom verejných osvetových kampaní.
– Zavedenie povinnej sexuálnej výchovy na školách, vrátane informácií o moderných antikoncepčných metódach.
– Zaistenie poskytovania individualizovaného poradenstva a kvalitných služieb sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv.
– Zavedenie cielených opatrení pre prekonanie nerovností v prístupu žien ku všetkým metódam modernej antikoncepcie.

Celú tlačovú správu v anglickom jazyku ako aj barometer môžete nájsť tu

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: