Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Keď si nafarbíme vlasy, neotehotnieme. Myslia si slovenské tínedžerky

TNNOVONY: Aj toto sa objavilo v prieskume mimovládnych organizácií. Ako to vyzerá so sexuálnou výchovou na školách?

BRATISLAVA, 31.03.2011 10:01 | Zuzana Ondrušková
V predchádzajúcich dňoch sme vás informovali o tom, že mimovládne organizácie sa snažia presadiť, aby sa antikoncepcia preplácala zo zdravotného poistenia buď čiastočne alebo celkovo. Vychádzajú i z toho, že až v 18 krajinách EÚ s tým problém nemajú. Ministerstvo zdravotníctva však odmieta takéto návrhy. Viac sa dočítate v článku Antikoncepcia nie je drahá, tvrdí ministerstvo.

Niektoré deti majú mylné informácie o sexe

Katechétka dievčatá na náboženstve strašila, že keď si budú farbiť vlasy, neotehotnejú. No stalo sa.

Téma antikoncepcie a plánovaného rodičovstva úzko súvisí aj s témou sexuálnej výchovy na školách. Z prieskumov mimovládnych organizácií totiž vyplynulo, že deti majú o sexe mylné informácie. Na základných školách sa o ňom dozvedajú len na predmetoch ako je biológia či etická výchova, ba aj na náboženstve.
Na náboženstve na východnom Slovensku sa jedno dievča učiteľke zdôverilo, že je tehotné. Myslela si, že nič také jej nehrozí, pretože katechétka im na náboženstve vravela, že ak si budú farbiť vlasy, nebudú môcť otehotnieť.

Aj tento prípad poukazuje na to, že zrejme informácie o sexe či plánovanom rodičovstve na školách chýbajú. S otázkou, či sa plánuje zaviesť v tejto súvislosti sexuálnu výchovu ako samostatný predmet, sme sa obrátili na ministerstvo školstva.

Sexuálna výchova nebude, ale…

“Pre školy sú v súčasnosti vypracované a schválené MŠVVaŠ SR inovované učebné osnovy Výchovy k manželstvu a rodičovstvu, ktoré obsahujú aj témy z oblasti sexuálnej výchovy,” uviedla pre TVNOVINY.sk hovorkyňa rezortu školstva Miriam Žiaková.

Podľa nej sú témy sexuálnej výchovy vo veľkej miere zakomponované aj v obsahu iných povinných vyučovacích predmetov. Z tohto tvrdenia je teda zrejmé i to, že ministerstvo učebnicu na sexuálnu výchovu v pláne nemá. “V súčasnosti neuvažuje o vytvorení novej učebnice k sexuálnej výchove.

Učebnica sexuálnej výchovy z roku 2007

V roku 2007 vypracovala Spoločnosť pre plánované rodičovstvo učebnicu k Sexuálnej výchove na školách. Ministerstvo školstva ju však stoplo s tým, že je zakomponovaná v iných predmetoch.(Foto: sexualnavychova.wordpress.com)

Odborníci tvrdia: Takýto predmet chýba

Sexuálna výchova by mala byť jednoznačne samostatným predmetom. Tvrdia to odborníci. “Poznatky o sexualite sa predsa nezužujú iba na sexuálne praktiky, sexuálne techniky a či návody. Naviac, sexualita človeka úzko súvisí takmer so všetkým, najmä je však stmeľujúcim a socializačným činiteľom,” myslí si sexuologička Danica Caisová.

Sexuologička Danica Caisová

Sexuologička Danica Caisová.

Informácie o sexe, ktoré dostávajú deti na iných predmetoch, nie sú komplexné. “Podľa našich odborných skúseností je to nedostačujúce. Najmä však chýba stmeľujúci predmet, ktorý by všetky informácie a získané vedomosti dokázal skĺbiť,” uviedla Caisová.
Je toho názoru, že takýto predmet by mal učiť kompetentný učiteľ. “Informácie by mali byť podávané niekym, kto je objektívny a sám má k sexualite zrelý, dospelý postoj. Domnievať sa, že každá rodina je schopná naučiť svoje deti zdravému postoju k sexualite je mylné,” upozorňuje sexuologička.

Rozhodnutie je na školách

Škola si v rámci hodín môže zvoliť aj predmet, ktorý je zameraný na sexuálnu výchovu. No z čoho by učitelia vychádzali, nie je celkom jasné.

Každá škola v súčasnosti môže v rámci svojho školského vzdelávacieho programu ponúknuť špecifický vzdelávací program, ktorý reaguje na požiadavky žiakov, rodičov a napr. i regiónu. Uvádza sa v stanovisku ministerstva školstva.
“Škola si v rámci disponibilných hodín z celkovej určenej časovej dotácie v rámcovom učebnom pláne môže zvoliť aj predmet, ktorý je zameraný na uvedenú problematiku,” vysvetlila Miriam Žiaková.

Témy, ktoré aktuálne reagujú na spoločenské problémy: ochrana zdravia a života, environmentálna výchova či sexuálna výchova, sú podľa rezortu školstva v obsahu vzdelávania riešené ako prierezové témy. “O ich ďalšej organizácii rozhoduje škola. Môžu byť samostatným predmetom, alebo si škola zvolí inú organizačnú formu,” dodala Žiaková.


Učebnica sexuálnej výchovy z roku 2007

Škola si môže zvoliť predmet: Sexuálna výchova. No vraj po nej nie je dopyt. (Foto: sexualnavychova.wordpress.com)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: