Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Pripomienka k novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti

Dňa 18. 2. 2011 predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR návrh novely na medzirezortné pripomienkové konanie, ktoré sa končí vo štvrtok 10. 3. 2011.

Predloženým návrhom by sa explicitne vylúčila akákoľvek možnosť uhrádzania antikoncepčných prostriedkov za účelom prevencie otehotnenia. Ministerstvo zdravotníctva tak namiesto navrhovania a prijímania opatrení zameraných na prevenciu neželaných tehotenstiev aj prostredníctvom zabezpečenia finančnej dostupnosti antikoncepčných prostriedkov ich uhrádzaním z verejného zdravotného poistenia  navrhuje novelu, ktorá by ešte viac obmedzila práva žien slobodne a zodpovedne sa rozhodovať o počte a čase narodenia ich detí.

Tento návrh je tak v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami, vnútroštátnymi predpismi SR, ako aj s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie. Navyše ignoruje potreby mnohých žien na Slovensku, ktorým vysoká cena antikoncepčných prostriedkov bráni v slobodnom rozhodovaní o ich reprodukcii a živote.

Hromadnú pripomienku predkladajú: Možnosť voľby, Občan, demokracia a zodpovednosť, Centrum pre reprodukčné práva a Spoločnosť pre plánované rodičovstvo. Podporiť ju môžete TU.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: