Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Uhliarik chce zakázať preplácanie antikoncepcie

(Pravda, 22.2.2011) Minister zdravotníctva za KDH Ivan Uhliarik, ktorý sa netají tým, že je proti interrupciám, chce zakázať aj preplácanie antikoncepcie z verejného zdravotného poistenia. Odborníci hovoria, že je to v rozpore so štandardnými prístupmi okolitých krajín, ale aj s odporúčaniami OSN.

Kým napríklad vo Francúzsku zdravotné poisťovne antikoncepciu plne preplácajú, na Slovensku by to malo byť po novom oficiálne zakázané. Počíta s tým novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Oľga Pietruchová hodnotí postoj šéfa zdravotníctva k zdraviu a slobodnej voľbe žien za nezodpovedný. “Je to veľmi zvláštny prístup od ministra, ktorý verejne deklaruje odpor k interrupciám. Práve tu by mala byť prevencia prvoradá, pretože prevencia a plánovanie rodičovstva je najlepší spôsob, ako interrupciám predchádzať,” hovorí Pietruchová.

Pripomína, že vláda Ivety Radičovej sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala plniť medzinárodné dokumenty a jedným z nich je aj odporúčanie Výboru pre postavenie žien pri OSN. Ten vyzýva zmluvné štáty, aby prijali opatrenia na zvýšenie prístupu žien a dospievajúcich dievčat k finančne dostupným službám zdravotnej starostlivosti vrátane služieb reprodukčného zdravia a na zvýšenie prístupu k informáciám a finančne dostupným prostriedkom plánovaného rodičovstva pre ženy a mužov.

O potrebe bezplatnej či čiastočne hradenej antikoncepcie sa na Slovensku diskutovalo aj pred pár rokmi v súvislosti s Národným programom ochrany sexuálneho reprodukčného zdravia, ktorý však nakoniec pre námietky Konferencie biskupov Slovenska neprešiel. “Boli tam opatrenia ako zlepšiť prístup žien k antikoncepcii a odstrániť ekonomické bariéry. Antikoncepcia nie je lacná záležitosť a keďže priemerné zárobky na Slovensku sú neporovnateľne nižšie ako v mnohých iných krajinách Európskej únie, mnoho žien si ju nemôže dovoliť zaplatiť,” dodáva Pietruchová.

Ministerstvo sa bráni, že zákazom zaradenia antikoncepcie medzi poisťovňou hradené lieky nepresadzuje žiadnu novinku. “Antikoncepcia ani lieky na zníženie telesnej hmotnosti alebo na odvykanie od fajčenia sa ani doteraz nikdy nehradili z verejného zdravotného poistenia. Nikdy to však v zákone nebolo explicitne napísané,” povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová. Hlavným dôvodom, prečo sa rozhodol rezort po rokoch zlegalizovať nepreplácanie antikoncepcie, je vraj to, aby “zabránil snahám výrobcov nárokovať si úhradu týchto liekov z verejného zdravotného poistenia”.

Antikoncepciu u nás v súčasnosti zdravotné poisťovne preplácajú pacientkam, ktorým ju zo zdravotných dôvodov predpíše lekár. Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ) si myslí, že by to tak malo zostať aj naďalej. “Antikoncepcia, ktorá môže byť indikovaná zo zdravotných dôvodov, by mala zostať hradená z verejného zdravotného poistenia, lebo tam potom môže nastať ten problém, že nie každá žena sa k nej môže dostať,” myslí si Novotný.

Podľa Zollerovej s tým súčasný návrh ministerstva počíta. “Systém s tým počíta už dnes a bude to zachované aj do budúcnosti,” dodala Zollerová.

http://spravy.pravda.sk/uhliarik-chce-zakazat-preplacanie-antikoncepcie-ful-/sk_domace.asp?c=A110222_145001_sk_domace_p29

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: