Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Dievčatá z rozpadnutých rodín: matkami sa stávajú skôr

Dôsledkom stresu, nestabilných rodinných pomerov či rozvodov je, že dievčatá skôr dospievajú a matkami sa stávajú skôr ako ich rovesníčky. Rozpad rodiny alebo naopak život v nestabilnom rodinnom prostredí má veľmi stresujúci a negatívny vplyv najmä na dievčatá. Štúdia odhalila, že práve dievčatá z takýchto rodín sa matkami stávajú veľmi skoro.

Vedci dospeli k názoru, že dievčatá, ktoré nežijú so svojimi matkami alebo sú od nich odlúčené v prvých rokoch života, priemerne porodia svoje vlastné deti o dva roky skôr ako dievčatá z rodín so stabilným zázemím. Keď dcéram v živote chýba ich otec, nežije s nimi alebo v ich živote hrá iba okrajovú úlohu, zakladajú rodiny priemerne o rok skôr.

Okrem iného dievčatá, ktorých matky dojčili iba veľmi krátko alebo sa počas detstva často sťahovali, zvyknú otehotnieť oveľa skôr, ako ich rovesníčky.

Výsledky štúdie sú veľmi šokujúce a poukazujú na potrebu stabilnej rodiny, zodpovedného rodičovstva a výchovy detí. Rozchody, rozvody, hádky a stres v rodine majú na deti veľmi vážny a škodlivý vplyv. Psychológ Daniel Nettle, ktorý viedol štúdiu na Univerzite v Newcastli, povedal:

„Za najzaujímavejšie zistenie považujeme práve poznanie, že ak matka počas prvých 6 až 24 mesiacov nefiguruje v živote svojej dcéry, má to vplyv na to, kedy privedie na svet svoje prvé dieťa. Takéto mladé ženy sa matkami stávajú skôr. Ak však odlúčenie trvá viac ako dva roky, potom to už neplatí. Je to, akoby žiadne odlúčenie dieťaťa od matky ani neexistovalo. Napríklad tomu tak bolo pri adoptovaných dievčatách, o ktoré sa nová rodina postarala a vynahradila im všetok stratený čas so svojou rodinou. Každopádne stres a nestabilita v rodinnom zázemí vedú k včasnejšiemu otehotneniu mladých žien a dievčat. Je to spôsobené tým, že takéto dievčatá prídu skôr do puberty a aj skôr dospejú.“

Dlhodobej štúdie sa zúčastnilo 4553 žien, ktoré sa narodili počas toho istého týždňa v marci roku 1958. Ženy, ktoré počas prvých 6 až 24 mesiacov neboli oddelené od svojich matiek, priemerne zakladali rodiny vo veku 24 rokov. Tie, ktorým matky v tomto období chýbali, zakladali rodiny priemerne vo veku 22 rokov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: