Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Potrat? Nerobíme! Choďte inam, hovoria lekári Slovenkám

Lekári odmietajú vykonávať interrupcie, odvolávajú sa na “výhradu svedomia”. Ženy žiadajúce o potrat čelia ponižovaniu a neochote zo strany zdravotníkov.

Poznačilo ma to možno na celý život, spomína 38-ročná Jana (celé meno má redakcia k dispozícii) na príkoria, ktorých sa jej dostalo od zdravotníkov, keď sa z osobných, nie zdravotných dôvodov rozhodla pre umelé prerušenie tehotenstva. Informuje internetové vydanie českých Hospodárskych novín. Slovenskí lekári totiž vo veľkom uplatňujú takzvanú výhradu svedomia, teda možnosť odmietnuť interrupciu vykonať.

POTRAT LEN V JEDNEJ NEMOCNICI

“Zrútil sa mi svet. Premýšľala som vo dne v noci. V maličkej garsónke, s náročným povolaním a hypotékou na krku, bez akejkoľvek pomoci bolo materstvo nepredstaviteľné. Nezvládla by som to. Obvolala som bratislavské nemocnice a zažila poriadny šok! S výnimkou jednej nemocnice potrat nikde nevykonávajú,” povedala pre iHNed.cz Jana. Bohužiaľ ocitla sa medzi ženami, ktorých partneri zbabelo cúvli.

Rút Geržová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, pod ktorú patrí päť bratislavských nemocníc, Janinu informáciu potvrdila.

“Interrupcie sa skutočne vykonávajú len v nemocnici akademika L. Dérera na bratislavských Kramároch. Nikde inde. Dohodli sa na tom lekári, ktorí si výhradu svedomia nárokujú,” uviedla Geržová s tým, že interrupciu zo zdravotných dôvodov však lekári nikdy neodmietnu.

“Čo ma poznamenalo na celý život je to, ako sa ku mne niektorí zdravotníci správali,” spomína na pomery na slovenských klinikách Jana. “Napríklad lekárka, u ktorej som absolvovala predoperačné vyšetrenia. Spočiatku bola milá, ale keď som jej povedala, k čomu vyšetrenie potrebujem, úplne svoje správanie zmenila. Spustila, že mám svoje roky, že je to moja posledná šanca a inú už nebudem mať. Bolo mi strašne! ”

Nebola to Janina posledná nepríjemná skúsenosť. Na predoperačnej izbe bola s ďalšími tromi ženami. Jedna podstúpila zákrok po znásilnení, druhá z ekonomických dôvodov a tretia zo zdravotných. K tým sa sestra-anesteziologička správala normálne. Na Janu bola nepríjemná.

“Keď som prišla na sálu, začala na mňa doslova kričať, aby som si ľahla tak alebo tak. Bolo to naozaj veľmi ponižujúce. Iba gynekologička, ktorá zákrok vykonávala, sa ku mne správala pekne. Bez akýchkoľvek výčitiek mi povedala: ak sa tak rozhodnete, postarám sa o vás.”

Táto lekárka (ktorá si neželala zverejniť svoje meno) sa Jane zverila, že ňou niektorí kolegovia kvôli tomu, že interrupcie vykonáva, pohŕdajú. Vraj na ňu útočia prečo to robí, že oni by to robiť nemohli, pretože je to proti ich svedomiu.

KEĎ KOVÁČ TRHÁ ZUBY

Bývalý minister zdravotníctva, gynekológ Roman Kováč, má spolu s manželkou, tiež gynekologičkou, súkromnú ambulanciu. Potrat by takisto nevykonal. Neváhal by vraj iba vtedy, ak by išlo o ohrozenie plodu alebo života matky.

“Právo na výhradu svedomia je zakotvené v ústave v článku o slobode vyznania. Nemôže byť obmedzené tým, že niekde musíte nejaké úkony vykonávať. Ústavné právo na interrupciu neexistuje,” zveril sa Kováč. Dodal, že v čase, keď moderná spoločnosť ponúka rozsiahlu škálu antikoncepcie, by slovo interrupcia malo zmiznúť z lekárskych slovníkov.

“Uchyľovať sa v 21. storočí k takému drastickému zákroku je rovnako zastarané, ako keby sme stále nechali kováča trhať zuby,” myslí si.

Podobný prístup majú lekári aj v iných mestách. Rad žien, predovšetkým z tých menších, musia kvôli zákroku absolvovať aj stovky kilometrov.

http://tvnoviny.sk/zeny/top-tema/potrat-nerobime-chodte-inam-hovoria-lekari-slovenkam_comment_p31_a320.html?&page=31&p_all_items=320

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: