Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Margaret Sanger, obdivuhodná a odvážna žena

Reakcia na diskretitačnú kampaň voči Spoločnosti pre plánované rodičovstvo ako členskej organizácie Federácie pre plánovanie rodiny a jej zakladateľku Margaret Sanger.

Margaret Higgins Sanger (1879 – 1966) bola prvou výraznou aktivistkou za právo ženy na kontrolu vlastnej fertility predchádzaním neplánovaného tehotenstva. Sama pochádzala zo silne kresťanskej rodiny, jej matka prekonala 18 tehotenstiev a 11 pôrodov, aby nakoniec zomrela na rakovinu kŕčka maternice a tuberkulózu. Margaret Sanger bola šiestym dieťaťom a videla trápenie svojej matky, čo bola pre ňu silná motivácia.

„Základom pre slobodu sveta je sloboda ženy. Slobodná ľudská rasa sa nemôže narodiť zotročeným matkám. Žiadna žena sa nemôže nazývať slobodnou, ak nemá kontrolu nad vlastným telom. Žiadna žena sa nemôže nazývať slobodnou, pokiaľ sa nemôže slobodne a vedome rozhodnúť, či chce alebo nechce byť matkou.“ (Woman and the New Race. New York: Brentanos Publishers, 1922.)

Založila American Birth Control League, z ktorej sa neskôr vyvinulo Plánované rodičovstvo. Jej názory o tom, že „nie bohovia ani páni“, ale žena má právo rozhodovať o počte a čase narodenia svojich detí, boli začiatkom 19. storočia revolučné. Pre jej otvorenosť a snahu informovať dievčatá a ženy o základných biologických poznatkoch ohľadom ľudskej reprodukcie a možnostiach vtedy dostupných metód plánovania rodičovstva musela USA na istý čas opustiť a bola v neprítomnosti americkým súdom odsúdená za šírenie obscénností.

Jej dlhoročná práca bola nesmierne dôležitá pri získavaní podpory pre univerzálny prístup k metódam plánovania rodičovstva, ktoré považovala za výsostnú doménu ženy. Sanger kritizovala pokútne vykonávané interrupcie, ktoré ohrozujú život ženy. Argumentovala tým, že interrupcie sa stanú nepotrebné, keď sa bude používať prevencia antikoncepciou. Aj jej zásluhou sa podarilo v roku 1937 v USA dosiahnuť legalizáciu prostriedkov plánovania rodičovstva pod lekárskym dohľadom a rozšíriť myšlienku plánovania rodičovstva vybudovaním siete kliník a poradní.

Odporcovia interrupcií s cieľom diskreditovať myšlienku plánovania rodičovstva ako takú a organizácie, ktoré ju presadzujú, často z nedostatku iných argumentov nazývajú Margaret Sanger rasistkou a podporovateľkou eugeniky. V prvom rade treba povedať, že začiatkom 20. storočia bola eugenika podporovaná  renomovanými rodinnými nadáciami ako Rockefellerova a Carniegeho a uznávaná množstvom známych osobností. Teodor Rooswelt dokonca založil špeciálnu komisiu na skúmanie dedičnosti za týmto účelom. Sanger nikdy nesúhlasila s tzv. pozitívnou eugenikou a vždy zdôrazňovala, že rozhodnutie o počte a čase narodenia detí musí zostať dobrovoľným rozhodnutím v rukách ženy.

„Kontrola pôrodnosti je prvým najdôležitejším krokom, ktorý musí urobiť žena na ceste za cieľom byť slobodná. Je to prvý krok, ktorý musí urobiť na dosiahnutie rovnosti s mužom. Je to prvý krok, ktorý musia urobiť obaja spolu na ceste k oslobodeniu ľudstva.“ Morality and Birth Control”, February-March, 1918, pp. 11,14.

Margaret Sanger cielene pracovala s afroamerickou populáciou, ktorá tvorila – a to sa dodnes nezmenilo – najchudobnejšiu časť obyvateľstva USA. Pred 100 rokmi černošské ženy nemali ani základné poznatky o plánovaní rodičovstva a ani prístup k relevantným zdravotným službám. Vidiac vysokú dojčeneckú úmrtnosť najchudobnejších rodín v USA, kedy polovica detí narodených ako piate dieťa v rodine zomierala pred dožitím prvého roka (údaj z roku 1920), Sanger  spustila tzv. Negro projekt, ktorého cieľom bolo pomôcť dostať sa černošskej komunite z najhoršej chudoby pomocou plánovania rodičovstva. Sanger zdôrazňovala, že rodičia by mali mať len toľko detí, koľko sú schopní reálne uživiť a vychovať. Projekt bol široko podporovaný černošskými lídrami ako Bethune, DuBois, and Rev. Powell. Obviňovať tieto úmysly ako rasistické je jednoducho ignorovanie dobových skutočností a prekrúcanie skutočných úmyslov. Nakoniec, dodnes existuje a je dokázaná úzka súvislosť medzi veľkosťou rodiny a reprodukciou chudoby v mnohodetných rodinách a komunitách (a po príklad nemusíme zachádzať ďaleko, stačí sa pozrieť na marginalizované rómske komunity).

Sanger už v roku 1933 varovala pred agresívnym letálnym programom eugeniky, šíriacim sa z Nemecka: „Všetky tie správy, ktoré prichádzajú z Nemecka, sú smutné a strašné, a podľa mňa nebezpečnejšie než ako akékoľvek iná vojna, pretože množstvo dobých ľudí im tlieska a súhlasí s nimi. Antagonizmus a prudká nenávisť voči Židom, prejavovaná v Nemecku a šíriaca sa aj tu  je oveľa nebezpečnejšia ako agresívna politika Japoncov v Mandžusku.“ Sanger sa stala členkou Amerického výboru proti nacistickej propagande a podľa jej slov dala peniaze, meno a jej vplyv na boj proti Hitlerovmu vzostupu v Nemecku.

Obviňovať Margaret Sanger a  organizáciu, ktorú založila, z rasizmu a náklonnosti k fašizmu je absurdná a cielene vedená propaganda proti základným princípom plánovania rodičovstva, ktoré dnes uznáva celý civilizovaná svet a patria k základným ľudským právam. O to absurdnejšie je toto obvinenie, keď si uvedomíme, že pochádza z úst tých, ktorí sa dodnes odmietajú vysporiadať s minulosťou slovenskej klérofašistickej republiky, aktívne zapojenej do najhorších zločinov proti ľudskosti v dejinách ľudstva.

Ďalšie informácie o Margaret Sanger:

http://www.nyu.edu/projects/sanger/secure/aboutms/index.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Margaret_Sanger
http://sangerpapers.wordpress.com/
http://sangerpapers.wordpress.com/2010/10/29/feminists-for-choice-explore-issues-of-sanger-and-race/
http://www.plannedparenthoodnj.org/library/topic/contraception/margaret_sanger

2 responses to “Margaret Sanger, obdivuhodná a odvážna žena

  1. sarcastica 14 novembra, 2010 o 2:12 am

    “Manchuria” sa prekladá ako “Mandžusko”. http://cs.wikipedia.org/wiki/Mand%C5%BEusko

  2. Pingback: Uhliarikova krížová výprava « Olga Pietruchová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: