Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Medicínske prerušenie gravidity

Reakcia na zavádzajúce informácie o medicínskom preušení gravidity, o ktorej odporcovia interrupcií tvrdia: “SPR sa snažila niekoľkokrát presadiť nebezpečnú potratovú tabletku RU-486, ktorou si žena vyvolá potrat do 7. týždňa tehotenstva chemicky, pričom potrat prebieha aj týždeň a často vyžaduje následný chirurgický zásah.“

Medicínske prerušenie gravidity je bezpečné a široko využívané (napr. vo Francúzsku sa tak vykoná polovica UPT).

RU-486, presnejšie Mifepriston, sa používa od roku 1989. Odvtedy bol zaregistrovaný a je používaný v týchto štátoch Európskej únie: Francúzsko, Veľká Británia, Švédsko, Rakúsko, Belgicko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Luxemburg, Holandsko, Španielsko, Litva, Estónsko, Maďarsko, Rumunsko, Portugalsko, Taliansko, čiže v 17 z 27 členských krajín. Okrem týchto sa Mifepriston používa v ďalších európskych krajinách, ako sú Švajčiarsko, Nórsko, Rusko, Ukrajina, Srbsko, Čierna Hora, Bielorusko, Moldavsko, Albánsko. Mifepriton sa používa v USA, ale aj v ďalších krajinách sveta. V týchto krajinách sa vykoná 3/4 interrupcií do 8. týždňa gravidity pomocou Mifepristonu.

Mnohým z týchto krajín, ktoré sa počítajú medzi štáty s prevahou obyvateľstva, hlásiaceho sa ku katolíckej cirkvi, ako napr. Taliansko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko, ale aj iným, neprekáža táto forma umelého prerušenia tehotnosti. Treba pravdivo povedať, že tieto krajiny pristúpili na túto možnosť UPT preto, že „medikamentózny potrat“ pomocou Mifepristonu je pre zdravie žien omnoho bezpečnejší. Jeho zneužitie je nemožné, lebo distribúcia Mifepristonu podlieha prísnym regulačným opatreniam. Len fanatickí odporcovia interrupcií, vrátane slovenských,  kriminalizujú použitie Mifepristonu, vedome klamú o jeho výhodách a vystavujú radšej ženy vlastnej krajiny komplikáciám ( aj keď nepatrným, ale predsa existujúcim), ktoré prináša chirurgický zákrok.

One response to “Medicínske prerušenie gravidity

  1. gebelik 2 januára, 2011 o 2:47 am

    Wishing you Happy New Year 2011! Thankx so much for this! I havent been this thrilled by a blog for quite some time! You’ve got it, whatever that means in blogging. Anyway, Youre definitely somebody that has something to say that people should hear. Keep up the good job. Keep on inspiring the people!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: