Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

7 mýtov o antikoncepcii: Pomáha či škodí?

Lesk, 29.9.2010

Nedávny prieskum ukázal, že Slovenky sú sexuálne nezodpovedné. Iba 14 % z nich užíva tabletkovú antikoncepciu a pätina sa nechráni žiadnym spôsobom. Môže za to nedostatok informácií a predsudky, pre ktoré antikoncepciu odmietajú. Aké sú najčastejšie mýty o antikoncepcii?

Mýtus č. 1

Tabletky zaťažujú pečeň

„Tabletky pečeň rozhodne nezaťažujú. V minulosti pôvodná tabletka obsahovala 150 ug ani nie hormónu, ale prohormónu, ktorý sa musel v organizme spracovať. Dnes máme nízkodávkovú antikoncepciu s obsahom 30 alebo len 20 ug estrogénu (ženského pohlavného hormónu). Podobne aj druhý ženský pohlavný hormón obsiahnutý v tabletkách, gestagén, prešiel obrovským vývojom. Tieto hormóny sú veľmi podobné našim prirodzeným hormónom, ktoré produkujú vaječníky, teda nezaťažujú organizmus ani pečeň!“ tvrdí gynekologička Denisa Lacková- Krivušová.


Mýtus č. 2

Z užívania hormonálnej antikoncepcie sa priberá

Nie je to tak. Nárast hmotnosti môže nastať zadržiavaním vody vplyvom estrogénu v antikoncepcii. V súčasnosti však obsahujú gestagén drospirenón, ktorý pôsobí proti zadržiavaniu vody v tele. „Hormóny produkované vlastnými vaječníkmi dokážu v tele zadržiavať soli, na ktoré sa viaže voda, a práve toto je dôvod zvýšenia hmotnosti. Kvalitná moderná antikoncepcia dokáže tento problém odbúrať,“ vysvetľuje gynekologička.


Mýtus č. 3

Telo by si malo od tabletiek oddýchnut

Jedným z najväčších nedorozumení je aj názor, že je potrebná prestávka v užívaní antikoncepcie. No ak žena pravidelne užíva hormonálnu antikoncepciu a neobjavili sa u nej vedľajšie účinky, neexistuje žiadna potreba dat telu prestávku.


Mýtus č. 4

Spôsobuje vyrážky a akné

V minulosti spôsobovali niektoré typy hormonálnej antikoncepcie kožné problémy a zhoršenie akné. V súčasnosti nielenže pomáhajú pri kožných ťažkostiach, ale dokážu kožu vo väčšine prípadov aj úplne vyčistiť. Normalizuje hormonálnu nerovnováhu, ktorá sa skrýva za kožnými problémami.


Mýtus č. 5

Spôsobuje rakovinu prs

Umelé hormóny, ktoré tablety obsahujú, naopak, pred niektorými nezhubnými nádormi v prsníku chránia. Ukázalo sa aj to, že znižujú výskyt rakoviny maternice, vaječníkov a hrubého čreva.


Mýtus č. 6

Môže poškodiť plod

Môže sa stat, že žena otehotnie napriek tomu, že užíva antikoncepciu. Lenže kým na to príde a tabletky vysadí, na vývoj plodu nemajú žiadny negatívny vplyv. Ide o prirodzené ženské hormóny, len ich množstvo je prispôsobené tak, aby nedošlo k ovulácii.


Mýtus č. 7

Ochráni pred pohlavnými chorobami

Nie je to tak. Zvýšený výskyt hlienu krčka maternice síce bráni vstupu infekcie do vnútorných rodidiel, ale v žiadnom prípade neochráni pred pohlavnou chorobou. Tu pomôže jedine kondóm.

http://lesk.cas.sk/clanok/91215/7-mytov-o-antikoncepcii-pomaha-ci-skodi.html

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: