Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Rakovina kŕčka maternice

Viete, komu hrozí riziko vzniku rakoviny krčka maternice? O tomto ochorení koluje množstvo nepresností, takže prvým krokom je získať správne informácie.

Zbavte sa mýtov a zamerajte sa na fakty

„…Iné formy rakoviny sú určite rozšírenejšie“
Každý druhý deň zomrie na Slovensku jedna žena na rakovinu krčka maternice.
Celosvetovo je to 3. najčastejšia príčina úmrtia na rakovinu u žien – po rakovine prsníka a pľúc. Zároveň je to 2. najrozšírenejšia forma rakoviny u žien do 45 rokov.

„…Rakovina krčka maternice je zriedkavé ochorenie“
Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením žien vo svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každý rok vo svete zomrie až 270 tisíc žien na rakovinu krčka maternice, pričom každoročne pribúda asi 500 tisíc nových prípadov ochorenia. V Európe je každoročne diagnostikovaných 60 tisíc nových prípadov rakoviny krčka maternice, ktorým podľahne ročne asi 30 tisíc žien. Na Slovensku každoročne pribudne asi 550 nových prípadov rakoviny krčka  maternice, pričom asi 200 žien jej ochoreniu podľahne.

„… Rakovina krčka maternice sa dá odhaliť, až keď je neskoro.“
To nie je pravda. Pravidelné cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice je najúčinnejším spôsobom prevencie vzniku rakoviny krčka maternice. V kombinácii s očkovaním sa dokáže zredukovať toto riziko ešte výraznejšie.

„… V našej rodine nemal rakovinu krčka maternice nikto, takže mňa sa to netýka.“
Rakovina krčka maternice nie je dedičná. Vedecké dôkazy potvrdili, že jej hlavnou príčinou je vírus.

„…Rakovina krčka maternice je dedičné ochorenie“
Rakovinu krčka spôsobuje bežný vírus, tzv. ľudský papilomavírus alebo HPV. Ide o veľmi rozšírený vírus, ktorý sa ľahko prenáša pohlavným stykom alebo pri intímnom kontakte s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Počas svojho života sa týmto vírusom infikuje až 80% sexuálne aktívnych žien, pričom väčšina už v prvom roku po začiatku pohlavného života. Každá sexuálne aktívna žena je preto ohrozená infekciou HPV, ktorý môže spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice – nezávisle od jej rodinnej anamnézy.

„…Ja nie som ohrozená.“
Ohrozená je každá sexuálne aktívna žena. Približne 80% žien sa v určitej fáze svojho života nakazí vírusom, ktorý môže spôsobiť rakovinu krčku maternice.

„…Máloktorá žena sa nakazí vírusom HPV“
Predpokladá sa, že 50 – 80% sexuálne aktívnych žien sa počas svojho života nakazí vírusom HPV v nejakom období svojho života. Z týchto infekcií až 75% obsahuje niektorý z rakovinotvorných typov.

Žena a HPV

„…Týka sa to len starších žien.“
Žena sa môže nakaziť týmto vírusom v každom veku. Riziko infekcie začína hneď po začiatku sexuálneho života. Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším typom rakoviny u žien do 45 rokov.

„…Rakovina krčka maternice je ochorenie starších žien“
Rakovina krčka maternice nie je ochorením starších žien. Je druhou najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny a treťou najčastejšou príčinou úmrtí žien vo veku do 45 rokov. Ochorenie pritom môže postihnúť už ženy v dospievajúcom veku, hoci obyčajne postihuje ženy nad 35 rokov. Predčasná smrť v dôsledku rakoviny krčka maternice často postihuje ženy v najproduktívnejšom veku, napr. keď vychovávajú deti, budujú si kariéru alebo aktívne pomáhajú spoločnosti.

„…Stravujem sa zdravo, nefajčím a som aktívna – ja to nedostanem.“

Aj keď zdravý životný štýl môže pomôcť v boji proti infekciám, nedokáže zabrániť nákaze. Najlepšou ochranou je očkovanie spolu s pravidelným cytologickým vyšetrením.

„…Zdravý životný štýl je prevenciou krčka maternice“
Fajčenie, alkohol, nesprávna výživa, či nedostatok pohybu sú rizikové faktory, ktoré môžu do určitej miery ovplyvniť schopnosť imunitného systému organizmu vysporiadať sa s infekciou vírusom HPV a zabrániť tak jej pretrvávaniu. Dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu však nedokáže zabrániť infekcii HPV, ktorá je predpokladom pre vznik rakoviny krčka maternice. Zdravý životný štýl navyše znamená aj starostlivosť o svoje sexuálne zdravie a teda aj pravidelné absolvovanie cytologických prehliadok.

„… Mám len jedného partnera, takže mi nič nehrozí.“
Nemusíte mať viac sexuálnych partnerov. Stačí iba jeden, aby ste sa nakazili vírusom.

„…Rakovina krčka maternice ohrozuje len ženy, ktoré striedajú svojich sexuálnych partnerov“
Riziko HPV infekcie vzniká už pri prvej sexuálnej aktivite ženy. Stačí pri tom len intímny kontakt s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Niekedy môže prejsť viac ako 10 rokov, kým sa z vírusovej infekcie vyvinie rakovina krčka maternice. Dlhodobý partnerský vzťah preto nemusí byť zárukou ochrany proti vzniku rakoviny krčka maternice. Stačí jeden partner na to, aby bola žena ohrozená infekciou.

„…Vždy praktikujem bezpečný sex.“
Kondómy môžu znížiť riziko nákazy, nedokážu vás však úplne ochrániť, keďže vírus sa môže prenášať aj pri intímnom kontakte s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov

„…Bezpečný sex je prevenciou proti rakovine krčka maternice“
Kondómy sú významnou ochranou proti celému radu sexuálne prenosných ochorení, vrátane znižovania rizika prenosu HPV infekcie. Napriek tomu vás však pred ňou nedokážu úplne ochrániť, keďže vírus sa môže prenášať aj pri intímnom kontakte s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov.

„…Po zaočkovaní proti rakovine krčka maternice nie je potrebné chodiť na pravidelné cytologické prehliadky“
Kombinácia očkovania a pravidelného absolvovania preventívnych cytologických prehliadok predstavuje najlepšiu možnú ochranu pred rakovinou krčka maternice pre ženy.

„…Preventívne prehliadky sú dostatočnou prevenciou rakoviny krčka maternice“
Preventívne cytologické vyšetrenie umožňuje včasnú diagnostiku predrakovinových zmien na krčku maternice, vďaka čomu je možné začať včas liečbu a zlepšiť tak šancu na uzdravenie pacientky po liečbe. Samo o sebe však preventívne vyšetrenie nedokáže zabrániť infekcii vírusom HPV, ktorý pri pretrvávajúcej infekcii môže spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice.  Kombinácia očkovania a pravidelných cytologických prehliadok je preto najlepšou možnou ochranou pred rakovinou krčka maternice.

„…Ženy, ktoré už boli infikované  vírusom HPV si vytvoria protilátky, takže nepotrebujú očkovanie“
U väčšiny žien infikovaných onkogénnymi typmi HPV sa nevytvoria dostatočne účinné ochranné protilátky, ktoré by zastavili infekciu alebo zabránili vzniku novej infekcie, resp. reinfekcie tým istý alebo iným typom vírusu HPV. Očkovanie pomáha imunitnému systému rozpoznať a zničiť vírus, ktorý prenikne do organizmu ešte predtým, než vyvolá infekciu a vytvára ochranu proti opakovaným infekciám.

„…Rakovina krčka maternice má jasné a viditeľné príznaky“
HPV infekciu len zriedkavo sprevádzajú príznaky. Rakovina krčka maternice sa pritom vyvíja aj niekoľko rokov. Je preto veľmi dôležité navštevovať pravidelné cytologické vyšetrenia – vďaka nim sa už podarilo zachrániť život mnohým ženám.

„…Očkovanie proti rakovine krčka maternice je vhodné len pre panny a dievčatá pred začatím pohlavného styku“
Z očkovania proti rakovine krčka maternice môžu profitovať aj ženy do 25 rokov života.
Každá sexuálne aktívna žena je ohrozená infekciou HPV počas svojho života. Aj keď sa s väčšinou infekcií rakovinotvornými typmi HPV imunitný systém vysporiada, hladiny protilátok nemusia ženu ochrániť pred ďalšou infekciou HPV v budúcnosti.

„…Zmeny na krčku maternice znamenajú, že mám rakovinu“
Zmeny na krčku maternice sa na Slovensku diagnostikujú u niekoľko tisíc žien ročne. Z toho v okolo 550 prípadov sa potvrdí rakovina krčka maternice. Mierne bunkové zmeny sa totiž často, v prípade zdravého imunitného systému, spontánne vyliečia. V prípade zmien na krčku maternice gynekológ pravdepodobne odporučí opakovanie vyšetrenia, prípadne možnú liečbu.

„…Rakovina krčka maternice nepatrí medzi závažné rakovinové ochorenia, keďže sa dá bez problémov liečiť“
Viaceré európske štúdie však preukázali, že rakovina krčka maternice má podstatne negatívnejšie následky na kvalitu života postihnutých žien, ako napríklad rakovina prsníka… Tieto negatívne následky sa prejavujú v rôznych oblastiach – fyzickej, citovej a spoločenskej, ako aj pri vykonávaní každodenných aktivít. Zistilo sa, že už samotný proces vyšetrenia a ďalšieho sledovania žien s abnormálnymi cytologickými výsledkami spôsobuje ženám stres, citové problémy, ovplyvňuje sexuálny život a partnerské vzťahy, pričom môže mať zničujúci psychologický účinok ochorenia na ženy a ich rodiny.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: