Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Malý slovenský baby-boom?

Pôrodnice sú plné a z roka na rok sa rodí viac detí. Na Slovensko dorazila tretia vlna populačnej explózie po druhej svetovej vojne. Je však slabá a žiaden baby boom to nie je. O tom, že vystačí aspoň na to, aby sme sa v počte narodených detí vyštverali z chvosta na priemer v Európe, môžeme iba snívať.

Gabriele Markovičovej z Bratislavy sa 17. decembra minulého roku narodilo tretie dieťa. V ružinovskej pôrodnici mali v tento deň zvlášť rušno: dvanásť pôrodov. Bežne sa v celej Bratislave, ktorá má tri pôrodnice, narodí za deň okolo dvadsať detí.

V Ružinove majú tri pôrodné boxy a keď sú obsadené, všetci sa modlia, aby sa nezačal ďalší pôrod. V čase, keď sa čerstvej tridsiatničke Gabriele začali kontrakcie, sa na chodbe prechádzalo sedem žien, ktoré mohli začať rodiť každú minútu.Prednosta pôrodnice Karol Holomáň spomína, že sa rodilo už aj na chodbe, i na izbe. A namiesto oddelenia šestonedelia, kde sa umiestňujú mamičky s dieťatkom po pôrode, ich zo sály museli previezť na pooperačné alebo na gynekológiu.

Len v ružinovskej nemocnici sa vlani narodilo 2619 detí. Ich počet v posledných rokoch stúpa o desať-pätnásť percent ročne, a preto by potrebovali ešte aspoň desať postelí a dva pôrodné boxy. Tých je pre celú Bratislavu len jedenásť. „V čase poklesu pôrodnosti zanikli v Bratislave mnohé pôrodnice. Teraz začala pôrodnosť stúpať, ale tendencia zatvárať pôrodnice pokračuje ďalej. Náš odbor je špecifický tým, že pôrod nemôžeme plánovať. Sú dni, keď príde v Bratislave na svet 40 a viac detí a vtedy je to zlé,” hovorí Holomáň.

Bratislavský trend
V Bratislave sa minulý rok narodilo 7100 detí. Sú potomkami populačne silnej generácie zo 70. rokov, takzvaných Husákových detí, ktorá sa so zakladaním rodiny neponáhľala, najprv si budovala kariéru. Demografi v deväťdesiatych rokoch tak márne čakali na nárast počtu pôrodov, namiesto neho prišiel prudký pokles. Pod pokles pôrodnosti dvadsiatnikov sa vtedy podpísalo aj to, že Slovensko patrilo medzi krajiny s najvyššou nezamestnanosťou ľudí do 25 rokov.

Dnes majú Husákove deti po tridsiatke a v rodinnom živote dobiehajú zameškané. Najviac sa to prejavuje práve v Bratislave, kde priemerný vek prvorodičky prevýšil 30 rokov.

„V čase poklesu pôrodnosti zanikli v Bratislave mnohé pôrodnice. Teraz začala pôrodnosť stúpať, ale tendencia zatvárať pôrodnice pokračuje ďalej. Náš odbor je špecifický tým, že pôrod nemôžeme plánovať. Sú dni, keď príde v Bratislave na svet 40 a viac detí a vtedy je to zlé.” Prednosta pôrodnice v bratislavskom Ružinove Karol Holomáň

„Tu sa najskôr začal presadzovať nový model reprodukčného správania, že ženy v čoraz väčšej miere odkladali rodičovstvo do vyššieho veku,” hovorí Michaela Potančoková z Výskumného demografického centra Inštitútu informatiky a štatistiky.

„Prvým dôvodom odkladania pôrodov bola atraktívnosť vzdelania pre ženy. V čase medzi rokmi 1990 a 2004 sa strojnásobil počet žien, ktoré skončili vysokú školu. Rodičovstvo a vzdelanie si konkurujú, v čase, keď človek študuje, by si nemal zakladať rodinu,” hovorí Potančoková.

Väčšina mladých chcela mať deti až v okamihu, keď budú „zabezpečení”. Predstava o tom, čo znamená ,,zabezpečiť sa”, sa však mení.

„Je to racionálna stratégia, redukcia neistoty, je to vnímané ako správne, zodpovedné správanie. Keď má žena dieťa skôr, musí svojmu okoliu dokazovať, že nie je nezodpovedná.” Pre väčšinu mladých ľudí znamená zabezpečiť sa mať určité finančné zázemie a predovšetkým vlastné bývanie. Stúpajú však aj nároky a väčšina žien pokladá za nevyhnutné mať auto skôr než dieťa. Mať dieťa je dnes nákladné, rodiny s malými deťmi patria medzi viac ohrozené chudobou ako napríklad dôchodcovia.

Doháňanie
Dnes má Slovensko jednu z najnižších pôrodností v Európe – 1,25 dieťaťa na ženu. Zatiaľ najnižšie padla v roku 2002, keď sa narodilo 50 841 detí. Odvtedy počet narodených detí každoročne mierne stúpa, vlani ich bolo 54 424. Za prvé tri štvrťroky 2008 sa narodilo o 2183 detí viac ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka.

Prvým dôvodom odkladania pôrodov bola atraktívnosť vzdelania pre ženy. V čase medzi rokmi 1990 a 2004 sa strojnásobil počet žien, ktoré skončili vysokú školu. Rodičovstvo a vzdelanie si konkurujú, v čase, keď človek študuje, by si nemal zakladať rodinu. Michaela Potančoková z Výskumného demografického centra Inštitútu informatiky a štatistiky

Demografovia predpokladajú, že počet narodených detí bude mierne stúpať aj v nasledujúcich rokoch. Populačná vlna však bude slabšia ako tie minulé a je pravdepodobné, že u nás sa nezopakuje model známy z Holandska a zo Švédska. Tieto krajiny tiež prešli poklesom pôrodnosti v čase odkladania pôrodov, ale napokon sa vrátila na predchádzajúcu úroveň.

U nás sa to však očakávať veľmi nedá, pretože na rozdiel od minulosti, keď sme spolu s Poľskom a Írskom patrili medzi štáty s najväčším počtom viacdetných rodín, sa dnes blížime k opačnému extrému, k vysokému podielu jedináčikov.

,,Generácie, ktoré odkladali pôrody, mali napríklad v Holandsku a vo Švédsku rovnaký priemerný počet detí ako tie, čo patrili k staršiemu reprodukčnému modelu. U nás sa podiel viacdetných rodín redukuje a postupne sa meníme na krajinu jedináčikov,” hovorí Potančoková.

Počet rodín s jedným dieťaťom sa môže podľa výsledkov výskumu Potančokovej až strojnásobiť. ,,Na základe súčasných trendov by tretina žien narodených v druhej polovici 70. rokov mohla mať len jedno dieťa, čo je výrazná zmena. Ženy túžia mať deti aj preto, aby sa cítili plnohodnotné, emocionálnu potrebu rodičovstva však párom dokáže naplniť aj jedno dieťa.”

Na Slovensku teda už asi ťažko zažijeme niečo podobné ako v 70. rokoch, keď sa ročne narodilo viac ako 100 000 detí. O baby boome sa teda hovoriť nedá a keď sa všetky súčasné demografické trendy spoja do dlhodobej prognózy, vyjde z toho nelichotivý záver: na Slovensku budú dôchodcovia stále viac prevažovať nad tínedžermi.

Kde sa rodí najviac detí

Bratislava a okolie – Veľmi klesla pôrodnosť v nižšom veku (20), na ďalší pokles už nie je priestor, rodia najmä ženy po tridsiatke. Je to prvý región na Slovensku, v ktorom po zmene reprodukčného správania dochádza ku kompenzácii – opätovnému zvyšovaniu pôrodnosti.

Námestovo, Kežmarok, Sabinov, Stará Ľubovňa – Tieto regióny budú nad slovenským priemerom aj v roku 2025. Zatiaľ tu nie sú bežné prvorodičky vo vyššom veku. Kým na Spiši je vyššia pôrodnosť najmä vďaka Rómkam, na Orave je to zásluhou konzervatívnych hodnôt a náboženstva.

Budúce generácie

• mierne rastie počet detí, ktoré sa narodia jednej matke
• nárast pôrodnosti nie je taký ako intenzita odkladania pôrodov
• úhrnná plodnosť by sa mala do roku 2025 zvýšiť na úroveň 1,6 (európsky priemer, viac má len Francúzsko a severná Európa)
• aj pri vyššej plodnosti bude počet detí klesať, pretože v každej generácii je menej rodičiek
• najvyšší nárast plodnosti bude u žien vo veku 30-34 rokov
• do roku 2025 sa počet obyvateľov Slovenska výrazne nezmení, niekde za týmto časovým horizontom však bude prudko klesať
• po roku 2019 začne prirodzený prírastok obyvateľov klesať

(Podľa najnovšej prognózy vývoja obyvateľstva SR do roku 2025, Infostat-VDC)

,,Generácie, ktoré odkladali pôrody, mali napríklad v Holandsku a vo Švédsku rovnaký priemerný počet detí ako tie, čo patrili k staršiemu reprodukčnému modelu. U nás sa podiel viacdetných rodín redukuje a postupne sa meníme na krajinu jedináčikov.” Michaela Potančoková z Výskumného demografického centra Inštitútu informatiky a štatistiky


Priemerný vek prvorodičky

30,1   Bratislava
26,9   Košice
27,7   ostatné krajské mestá
25,1   vidiek

Zdroj: INFOSTAT-VDC


Počet narodených detí na Slovensku

2002               50 841
2003               51 713
2004               53 747
2005               54 430
2006               53 904
2007               54 424
2008               57 000 (odhad)

Zdroj: ŠÚ SR

http://www.izurnal.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=2879&Itemid=89

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: