Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Program sexuálneho zdravia sa do praxe tak skoro nedostane

Opatrenia na rozšírenie antikoncepcie či prepracovanie sexuálnej výchovy na školách, ktoré mal priniesť program sexuálneho zdravia, sa do praxe zrejme v najbližšom období nedostanú. Vyplýva to zo stanoviska ministerstva zdravotníctva. Vláda otvorila debatu o programe ešte koncom marca, po protestoch kresťanských organizácií však kabinet rokovanie o tomto bode prerušil.
Situácia sa podľa ministerstva nezmenila ani po približne šiestich mesiacoch. “Nedošlo k odstráneniu rozporov, ktoré boli doručené ministerstvu zdravotníctva v rámci medzirezortného pripomienkového konania a nenašiel sa konsenzus viacerých zainteresovaných, rokovanie o programe bolo prerušené,” uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Horváthová. Na otázku, kedy sa ministri k rokovaniu o Národnom programe ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia vrátia, neodpovedala.

Ministerstvo napríklad presadzovalo, aby sa vo väčšej miere rozšírilo používanie hormonálnej antikoncepcie či kondómov. Podľa tvorcov materiálu totiž prispievajú k poklesu neželaných tehotenstiev a interrupcií. Autori programu taktiež navrhli, aby ženy z chudobných rodín mali nárok na príspevok na umelé prerušenie tehotenstva. V školách by sa zase podľa nich malo o sexuálnom živote učiť otvorenejšie a vo väčšom rozsahu.

Návrh opatrení však ostro kritizovali organizácie, ktoré sa zväčša hlásia ku kresťanským hodnotám. Vyčítali mu napríklad údajne jednostranné presadzovanie hormonálnej antikoncepcie bez upozornenia na možné riziká jej užívania. Materiál by sa podľa nich mal viac zamerať aj na ďalšie formy predchádzania neželanému tehotenstvu, ako využívanie neplodných dní ženy či sexuálnu zdržanlivosť. Kritikom programu sa nepáčil ani zámer rozširovať sexuálnu výchovu vo vzdelávaní. Začiatkom apríla proti zámerom v oblasti sexuálneho správania protestovali pred úradom vlády približne tri stovky ľudí.

Vtedajší minister zdravotníctva Ivan Valentovič napriek kritickým ohlasom tvrdil, že program sexuálneho zdravia je potrebný, pretože reaguje na prax. Argumentoval, že sexuálne skúsenosti má čoraz viac mladých ľudí a bol by sebaklam tváriť sa, že sa to nedeje. Kabinet premiéra Roberta Fica však program napokon neprerokoval.

(Pravda, ČTK | 28. septembra 2008) Mimovládna organizácia Spoločnosť pre plánované rodičovstvo, ktorá sa na tvorbe navrhnutých opatrení podieľala, však mieni diskusiu o programe oživiť. V najbližšom období vyzve vládu, aby sa k rokovaniu vrátila, povedala výkonná riaditeľka spoločnosti Oľga Pietruchová.

http://spravy.pravda.sk/program-sexualneho-zdravia-sa-do-praxe-tak-skoro-nedostane-poz-/sk_domace.asp?c=A080928_115256_sk_domace_p23

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: