Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Ste v sexe chytrejší ako šiestak?

22.09.2007
BRATISLAVA – Prvá učebnica o sexe je na svete! Do rúk by sa mala dostať žiakom druhého stupňa základných škôl. Kniha okrem iného obsahuje aj naturalistické ilustrácie pohlavných orgánov, rozoberá problém sexuálneho násilia či odchýlok.

 V učebnici nájdete i históriu rodových tradícií – obriezku alebo ukameňovanie pre nemravnosť. Autori nezabudli ani na prevenciu proti chorobám. A hovoria otvorene aj o témach, ktoré sa s rodičmi veľmi nepreberajú, napríklad: Mám malý penis. Čo o knižke hovorí jedna z autoriek?

„Nejde o návod na sex. Ide predovšetkým o to, aby sme deťom sprostredkovali vedomosti o vlastnej sexualite, o prístupe a možnostiach. Aby v živote dokázali riešiť situácie, s ktorými sa stretnú,” vysvetľuje Zuzana Vašáryová zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, ktorá knihu vydala.

Vzniku knihy predchádzali mnohé prieskumy. Úroveň vedomostí o sexualite je veľmi slabá. Odborníci zistili, že stredoškoláci síce už sexuálnym životom žijú, no poznatky získavajú väčšinou z médií alebo od kamarátov. Škola a rodičia tu zohrávajú minimálnu úlohu. „Práve preto treba, aby sa to mladí naučili ešte v základnej škole,” prízvukovala Vašáryová. Od roku 1981 je výchova k manželstvu a rodičovstvu v osnovách ako povinný predmet, no na sexuálnu výchovu neexistujú žiadne návody, ako ju do vzdelávania zakomponovať. Nie je to samostatný predmet, mal by sa vyučovať v rámci niekoľkých predmetov – etická výchova, biológia, literatúra a občianska náuka. „Na túto tematiku neexistujú žiadne učebné plány a nie sú ani špeciálne školení pedagógovia,” objasňuje Vašáryová.

Okrem vydania knihy chce Spoločnosť pre plánované rodičovstvo vyškoliť pedagógov. „Kniha je zaujímavá aj tým, že deti si formou hier a zážitkov vyskúšajú rôzne situácie, ktoré sa týkajú sexuality. Učiteľ teda nemusí sucho prísť do triedy a len monotónne prednášať svoje poznatky,” dodala Zuzana Vašáryová.

Spoločnosť pre plánované rodičovstvo požiadala ministerstvo školstva o odporúčanie – udelenie schvaľovacej doložky. Štátny pedagogický ústav vypracuje odborné stanovisko, na základe ktorého ministerstvo školstva rozhodne. „O predmete sexuálna výchova ministerstvo neuvažuje,” uviedla Viera Trpišová, hovorkyňa rezortu školstva.

Čo si myslí sexuologička Danica Caisová

Aký máte názor na nové metodické príručky?

– Je chvályhodné, že vôbec vznikli. Presne určili štruktúru a povedali, kto bude ich cieľová skupina a tomu projekt aj prispôsobili. Chýba mi tam však komplexný pohľad na niektoré veci a mohli by byť spracované humánnejšie.

Ktoré konkrétne?

– Sexualita, to nie sú len pohlavné choroby. Malo by tam byť spomenuté aj to, že je napríklad neprípustná sexuálna agresivita, mali by sa zaoberať nielen homosexualitou, ale aj sexualitou hendikepovaných, ľudí s mentálnym postihom, starších ľudí.

Mala by byť sexuálna výchova samostatným predmetom?

– Určite áno. A ak nie povinným, tak aspoň voliteľným. No rozhodujúci je v tomto prípade obsah, teda, ako a čo sa učí.

Zaujímavosti

Učebnica pozostáva z dvoch kníh. Jedna je určená pre učiteľov a obsahuje metodiku – ako témy deťom sprostredkovať. Druhá – doplnená pracovnými listami – je pre žiakov. Tím desiatich odborníkov ju pripravoval dva roky. Zatiaľ nie je voľne predajná. Nájdete ju na http://www.rodicovstvo.sk/.

   
   

 

Zdroj: Nový Čas

Článok nájdete na: http://www.bleskovky.sk/cl//173713/Ste-v-sexe-chytrejsi-ako-siestak-

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: