Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Organizácia nechce, aby Tondra zasahoval do etickej výchovy

BRATISLAVA 4. septembra (SITA) – Spoločnosť pre plánované rodičovstvo verejne vyzýva predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Františka Tondru, aby upustil od pokusov zasahovať do náplne vyučovania etickej výchovy ako i iných predmetov – okrem náboženstva – na verejných školách. Spoločnosť výzvou reaguje na Tondrov otvorený list ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi.

Spoločnosť nedávno vydala metodickú príručku pre sexuálnu výchovu. V liste zdôrazňuje, že ju pripravila na základe medzinárodne uznaných štandardov, pričom ju vypracovali a odborne posúdili docenti a docentky pedagogického zamerania, gynekológovia a učiteľky, ktorí patria medzi najlepších odborníkov a odborníčky v danej problematike na Slovensku. Pri príprave príručky a pracovných listov čerpala spoločnosť námety z prieskumov a diskusií s pedagógmi a mládežou a snažili sa čo najlepšie reflektovať ich potreby a požiadavky. “V žiadnom prípade nie je a nikdy nebola naším cieľom „technická propagácia sexu,” zdôrazňuje v liste Spoločnosť pre plánované rodičovstvo. Cieľom spoločnosti je viesť mladých ľudí k zodpovednému sexuálnemu správaniu sa a dostatočnej znalosti o prevencii pohlavných chorôb a neželaného tehotenstva (a tým k prevencii interrupcií), ako i k úcte a pochopeniu práva iných s dôrazom na rovnoprávnosť žien a rešpektovanie ľudí homosexuálnej orientácie. Metodickú príručku pre sexuálnu výchovu budú používať učitelia a učiteľky etickej výchovy, teda predmetu alternujúceho náboženstvo.

Tondra v piatok listom požiadal ministra školstva Jána Mikolaja, aby sexuálnu výchovu v pragmatickej podobe do škôl neuvádzal. “Sme pripravení viesť s Vami a s odborníkmi, pedagógmi a psychológmi odborný dialóg, ako riešiť túto stránku výchovy našej mládeže, aby dostala pravdivé informácie a solídnu výchovu v tak citlivej oblasti, ktorá hlboko zasahuje osobnosť každého človeka,” napísal v liste Tondra. Zdôraznil, že cirkev nie je proti sexuálnej výchove. “Nemôžeme však nazývať sexuálnou výchovou to vyučovanie, kde ťažiskom náuky je informácia o antikoncepcii každého druhu. Je to náuka, nie výchova,” vyhlásil biskup. Tondra uviedol, že cirkvi sa vyčíta, že je proti sexuálnej výchove. “Je to demagógia. Sme však rozhodne proti takej sexuálnej výchove, ktorá spočíva len v pragmatizme, ktorú by vyučoval učiteľ nezodpovedajúci požiadavkám rodičov a tak porušoval kontinuitu rodinnej rodičovskej výchovy,” zdôraznil. Protagonisti pre cirkev neprijateľnej sexuálnej výchovy podľa Tondru argumentujú tým, že predčasné tehotenstvá u mládeže sú výsledkom neznalosti antikoncepcie. “Pri súčasnej medializácii sexu je to argument zastaraný. Opak je pravdou, aj podľa skúsenosti, že práve technická propagácia sexu u mládeže vedie k predčasným skúsenostiam bez uvažovania o antikoncepcii alebo v jej absencii,” pripomenul.

Spoločnosť pre plánované rodičovstvo vypracovala metodiky pre výučbu sexuálnej výchovy na druhom stupni základných škôl. Doposiaľ neexistovala učebnica sexuálnej výchovy. Metodické materiály sú koncipované tak, aby problematiku sexuálnej výchovy žiakom sprostredkovali okrem teórie aj zážitkovou formou, prostredníctvom množstva aktivít. Hlavným cieľom sexuálnej výchovy je ochrana zdravia – predchádzanie nákazám sexuálne prenosnými infekciami a nežiaducemu tehotenstvu. Rovnako odstránenie stereotypov, výchova k tolerancii voči sexuálnym menšinám, ako aj potláčaniu negatívnych spoločenských javov – sexuálneho násilia a zneužívania.

Hoci je sexuálna výchova od roku 1998 pod názvom Výchova k manželstvu a rodičovstvu na slovenských školách povinná a je súčasťou učebných osnov, jej skutočná implementácia je nedostatočná.

utorok 4. 9. 2007 12:48 | Copyright © SITA 2007

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: