Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Biskupi: Príručka sexuálnej výchovy je technická príručka

 Konferencia biskupov Slovenska (KBS) považuje metodickú príručku sexuálnej výchovy na druhom stupni základných škôl za “technickú príručku”. A Spoločnosť pre plánované rodičovstvo (SPR), ktorá je jej autorom, za propagátorov myšlienok a hodnôt kultúry smrti.

“Podľa nás nejde o integrálnu výchovu k sexuálnemu životu, ale o technickú príručku. Pripravila ju spoločnosť, ktorá nie je naklonená kultúre života, ale naopak. Je o nej verejne známe, že propaguje myšlienky a hodnoty kultúry smrti,” uviedol pre TASR hovorca KBS Jozef Kováčik.

Brožúrka jednoznačne obsahuje myšlienky, ktoré nie sú podľa KBS zhodné s morálkou prinášajúcou človeku šťastie v oblasti sexuálneho života, konkrétne interrupcia, eutanázia a technické zneužitie antikoncepcie.

SPR sa bráni 

“Pri tvorbe sme vychádzali z osnov schválených ministerstvom školstva, prieskumov medzi žiakmi aj učiteľmi i z potrieb samotných učiteľov. Tematika je veľmi široká, my sme vybrali desať základných tém z osnov,” uviedla pre TASR projektová manažérka SPR Zuzana Vášáryová.

Metodická príručka ponúka učiteľom pomoc pri vyučovaní o telesných a citových zmenách v dospievaní, priateľstve a láske, anatómii ľudského tela, negatívnom vplyve návykových látok na sexuálne správanie, plánovanom rodičovstve, prenosných chorobách. Rozoberajú však aj sexuálne a reprodukčné zdravie a práva, rodovú rovnosť a sexuálne násilie. Súčasťou príručky sú aj pracovné listy pre žiakov.

“Sexuálne násilie je téma, o ktorej sa stále ešte nehovorí na školách. Je síce medializované, ale mnohí učitelia ani nevedia, ako majú reagovať, keď zistia, že v ich okolí je také dieťa,” doplnila Vášáryová.

Ministerstvo si dá vypracovať stanovisko 

Podľa hovorkyne ministerstva školstva Viery Trpišovej Štátny pedagogický ústav vypracuje odborné stanovisko, na základe ktorého rezort rozhodne, či metodická príručka a pracovné listy budú schválené ako metodický materiál v rámci učebných osnov výchovy k manželstvu a rodičovstvu.

V súčasnosti sa sexu a rodičovstvu venuje na druhom stupni základných škôl niekoľko predmetov – prírodopis, biológia, občianska výchova a povinne voliteľné predmety etická a náboženská výchova. Deti môžu získať informácie aj počas diskusií s lekármi a psychológmi.

“Ak ministerstvo uzná potrebu sexuálnej výchovy ako samostatného predmetu, je potrebná diskusia. Ale je treba, aby túto príručku pripravili naozaj odborníci a nebola ideologicky zneužitá, ako práve v tomto prípade,” dodal Kováčik.

Podľa SPR na Slovensku nie je dosť vyškolených učiteľov na výučbu týchto tém, neexistujú štandardy, čo majú deti vedieť a je na učiteľovi, čo im povie a odkiaľ berie informácie. Preto chce v septembri začať aj s tréningom učiteľov tzv. sexuálnej výchovy.

28. 8. 2007 17:38:00 | Copyright © TASR 2007

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: