Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Členská organizácia International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Zakázal potraty

VO FAKULTNEJ nemocnici v bratislavskom Ružinove platia zvláštne pravidlá. Celé roky tu nerobia interrupcie len preto, lebo o tom rozhodol prednosta kliniky. Lekári sa museli nariadeniu podriadiť. Aj tí, ktorí umelé prerušenie tehotenstva v niektorých prípadoch pokladajú za jedinú možnosť, ako žene pomôcť.

Výhrada vo svedomí dovoľuje každému lekárovi či zdravotnej sestre odmietnuť tehotnej žene interrupciu v prípade, že na zákrok nie sú zdravotné dôvody. Na gynekologicko- pôrodníckej klinike Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove sa potraty na žiadosť pacientky vôbec nerobia už 9 rokov. Nie však preto, že by všetci lekári boli proti. Potraty zakázal prednosta kliniky Karol Holomáň, a to napriek tomu, že výhrada svedomia sa nikdy nemôže vzťahovať na celé zdravotnícke zariadenie. Potvrdili nám to viacerí kompetentní. „Výhrada vo svedomí je otázka jednotlivca, pretože svedomie má len jednotlivec. Ovplyvňovať ostatný personál možno presviedčaním. Aj podľa zákona poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je výhrada vo svedomí vecou individuálnou. Je to aj správne, pretože to rozširuje slobodu,“ vysvetlil poslanec za KDH Daniel Lipšic, jeden z predkladateľov zákona o výhrade vo svedomí.
Viacerí lekári spomínanej kliniky nám anonymne potvrdili, že by so zákrokom problém nemali. Nemocnica, ktorú platíme z daní, by mala slúžiť všetkým.
To však prednostu Holomáňa nezaujíma. „Záleží na vedení kliniky, či sa na jej pracovisku budú potraty vykonávať, alebo nie. Pre mňa je to principiálna záležitosť,“ povedal nám. Podľa Holomáňa by mali interrupcie robiť menšie zariadenia alebo súkromné kliniky.

Ministerstvo nič riešiť nebude

Lipšicov výklad potvrdila aj hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. „Zákaz vykonávať interrupcie nie je v súlade s platnou legislatívou, lebo každý môže podpísať výhradu svedomia len sám za seba.“ Ministerstvo však porušenie zákona v ružinovskej nemocnici riešiť nebude. „Je to vec vzťahu zamestnanca a zamestnávateľa, teda nemocnice,“ tvrdí Balázsiková.
Skutočnosťou, že prednosta štátnej kliniky porušuje zákon, sa dosiaľ nikto nezaoberal. „V Bratislave sú iné pracoviská, kde ženy môžu prerušenie tehotenstva podstúpiť. Kapacít bolo dosť, preto nebol dôvod nerešpektovať názor prednostu,“ tvrdí hovorkyňa Fakultnej nemocnice Bratislava Rút Geržová. Riaditeľ nemocnice Richard Raši však priznáva: „Uvedomujeme si, že toto rozhodnutie treba mať aj právne upravené. Už v týchto dňoch môžu lekári v Ružinove podpísať výhradu svedomia.“

http://www.plus1den.sk/old/2007/05/22/o-com-sa-hovori/zakazal-potraty.html

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: